Gdzie są szanse rozwoju dla programistów? [INFOGRAFIKA]

Autor: Justyna
Gdzie są szanse rozwoju dla programistów? Sprawdźcie naszą infografikę!

Dlaczego w IT trzeba być ZAWSZE aktywnym na rynku pracy?

Autor: Justyna
​Idealna sytuacja osób poszukujących pracy jest prosta: masz dochodową posadę, rachunki są płacone, ale szukasz nowego wyzwania, dzięki któremu zrobisz duży krok w swojej karierze. Dlaczego więc w IT trzeba być zawsze aktywnym na rynku pracy i jak ro robić?

Mentor w IT – czy i jak może Ci pomóc w rozwoju kariery

Autor: Justyna
Temat Mentora w IT stał się w ostatnim czasie bardzo modny. Firmy z branży decydują się na zatrudnianie specjalistów, których zadaniem jest wskazywanie pracownikom kierunków rozwoju zawodowego i przekazywanie swojej wiedzy i doświadczenia. Inwestują także w swoje, autorskie programy mentorskie. Warto przełożyć ten trend na własne potrzeby i poszukać osoby, która poprowadzi Cię przez Twoją karierę IT. Kim jest więc Mentor w IT, jak może Ci pomóc i jak go szukać?

10 pytań, które trzeba zadać testerowi oprogramowania... zanim go zatrudnisz

Autor: Justyna
Jaka jest rola testera? Nie jest on odpowiedzialny za tworzenie oprogramowania, ale za to, aby produkt oddany do użytku miał jak najlepszą jakość. Jego rolą nie jest tylko identyfikacja błędów w oprogramowaniu. Tester, który jest pasjonatem swojej pracy i wykonuje ją bezbłędnie wnosi dużą wartość do firmy i sprawia, że Twoi klienci są zadowoleni z Twoich produktów. Sprawdź 10 pytań, które trzeba zadać testerowi oprogramowania zanim go zatrudnisz.

iOS Developer - 30 osób, które warto śledzić

Autor: Justyna
Oto wybrane profile osób, które na co dzień tworzą najpopularniejsze smartfony i tablety na świecie. Sprawdź, czy ich znasz.

Jak zostać testerem oprogramowania?

Autor: Justyna
Tester oprogramowania – jakie umiejętności i doświadczenie na Start? Czy wiecie, jak wyglądały początki branży IT? Otóż pierwszy był… błąd. Historia testowania produktów IT sięga lat 50-tych minionego wieku. To właśnie wtedy specjaliści doszli do wniosku, że taniej wychodzi wyłapywanie oraz naprawianie błędów przed sprzedażą oprogramowania, niż usuwanie ich z produktów, które są już na rynku. I tak w skrócie powstał zawód testera oprogramowania. Co dzisiaj trzeba wiedzieć, aby nim zostać?

Junior Backend Developer – jakie umiejętności na start?

Autor: Justyna
Junior Backend Developer – jakie umiejętności na start? Kto odpowiada za stworzenie strony WWW? Kiedyś to był webmaster. Ale branża IT ciągle się zmienia i dzisiaj za budowę aplikacji odpowiada już nie jeden, a dwóch specjalistów. Wiemy już czym zajmuje się spec od frontendu, a dzisiaj podpowiadamy Wam jak zostać Junior Backend Developerem.

Jak szukać talenty IT na GitHub?

Autor: Justyna
Nie jest tajemnicą, że znalezienie specjalistów IT coraz częściej spędza sen z powiek rekruterom i działom HR. Duże problemy mogą mieć również mniejsze firmy, które nie posiadają wyspecjalizowanych ludzi do szukania pracowników. Jest jednak kilka sposobów, aby poradzić sobie z tym zadaniem bez dużych budżetów i jakichkolwiek kontaktów w branży IT. Podpowiadamy gdzie znaleźć dobre talenty.

Programista przyszłości - jak wygląda branża IT w 2016 roku?

Autor: Justyna
Programista przyszłości - RAPORT 2016 Branża IT ciągle się zmienia – nie tylko w Polsce. Zastanawiasz się, jak kariera IT wygląda w USA, Niemczech czy Indiach – okazuje się, że całkiem podobnie, jak na naszym rodzimy podwórku. Chcesz poznać trendy i najpopularniejsze fakty z branży IT w 2016 roku – przeczytaj nasz najnowszy wpis inspirowany raportem Developer Survey Results.

Praca w Startupie - jak wybrać odpowiednią firmę?

Autor: Justyna
Rozglądasz się za pierwszą pracą w IT, studiujesz, albo właśnie kończysz naukę i nie wiesz od czego zacząć? A może masz już za sobą kilka lat pracy i szukasz nowych wyzwań? Zastanów się nad pracą w startupie. Polskie startupy przeżywają prawdziwy rozkwit, coraz częściej są dostrzegane na zachodzie i szukają prawdziwych talentów na rynku pracy. Sprawdź czy to rozwiązanie dla Ciebie.

10 darmowych narzędzi pomocnych w pracy programisty

Autor: Justyna
Każdy programista potrzebuje zestawu narzędzi do efektywnego kodowania. Jakie są najlepsze? Oczywiście te za free. Oto 10 darmowych narzędzi pomocnych w programowaniu oraz bieżącej pracy developera.

Wyrzuć swoje CV do śmietnika - czy życiorys zawodowy w branży IT to już przeszłość? Jakie alternatywy?

Autor: Justyna
Mimo, że na rynku pracy tradycyjny życiorys jest standardem, to w branży IT już od dawna wiadomo, że nie jest to najlepszy sposób na prezentowanie swoich osiągnięć i kwalifikacji. Naturalnie powstaje pytanie, co może je zastąpić? Czy CV w branży IT to już przeszłość? Sprawdzamy, czy tak jest i jakie są alternatywy.

Jak znaleźć i zatrudnić dobrego testera oprogramowania?

Autor: Justyna
Nikt nie ma już wątpliwości, że rekrutacja w IT jest procesem długim i trudnym, a znalezienie dobrego specjalisty to nie lada wyzwanie. Dotyczy to również testerów, którzy są coraz bardziej doceniani przez swoich pracodawców i bardzo krótko są dostępni na rynku pracy. Podpowiadamy, jak znaleźć i zatrudnić dobrego testera oprogramowania i sprawić, aby proces ten był dość szybki i przede wszystkim efektywny.

Młody UX Designer - pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

Autor: Justyna
Nie masz doświadczenia w rozmowach kwalifikacyjnych, a jako młody UX designer nie wiesz o co mogą Cię zapytać? Sprawdź 10 pytań, które możesz usłyszeć podczas rekrutacji na to stanowisko.

Wydarzenia, konferencje i spotkania IT w Polsce [Jesień 2016]

Autor: Justyna
Jesień to dobry czas nie tylko na szukanie pracy, ale także na podnoszenie swoich kwalifikacji. To właśnie w tym okresie organizowana jest największa liczba konferencji branżowych, targów, kursów i seminariów. Podpowiadamy Wam gdzie szukać aktualnych wydarzeń i na jakie warto zwrócić uwagę.

Jak napisać idealny kod?

Autor: Justyna
Często słyszymy o idealnym (lub perfekcyjnym) kodzie. Jednak, jak on wygląda? Czy ktoś widział go w prawdziwym życiu? Czy w ogóle można opisać jakie powinien spełniać wymogi? Ponieważ „doskonałość” to drażliwy temat, przybliżamy Wam kilka rozwiązań, przedstawionych przez Sergeya Morenetsa, który podjął się próby opisania tej kwestii. Jego rozważania, jak sam zaznacza, nie muszą być traktowane, jako “prawda absolutna”, ale poparte są wieloletnim doświadczeniem w branży IT, zdrowym rozsądkiem i umiejętnościami programowania.

Jak zostać Project Managerem w IT?

Autor: Justyna
Masz już kilka lat doświadczenia w branży i chciałbyś wykonać kolejny krok w swojej karierze? Praca na stanowisku Projekt Managera może być szansą dla Ciebie. Nie jest to jeszcze fotel prezesa, ale umiejętności, które możesz zdobyć podczas zarządzaniem pracą swojego zespołu pomogą Ci zrobić milowy krok w pracy zawodowej i zostaną docenione na rynku pracy. Sprawdź czy masz predyspozycje, aby zostać kierownikiem projektu.

Zdalna praca w IT – jak to wygląda od kuchni?

Autor: Justyna
Praca zdalna, często utożsamiania z freelancem – dla pracowników korporacji odwieczne marzenie, a dla wolnych strzelców często przykre rozczarowanie. Jak każda forma pracy ma swoje plusy i minusy, a zespół BrainJobs zna je z własnego doświadczenia. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak sytuacja wygląda w branży i jak w robieniu zdalnej kariery w IT wypadają programiści.

Bonusy Zatrudnienia - dodatkowe świadczenia dla programistów

Autor: Justyna
Profity dla programistów – jakie są bonusy zatrudnienia w branży IT? Elastyczny czas pracy, prywatna opieka zdrowotna, zajęcia sportowe czy służbowy telefon – to już standardowe bonusy dla osób zatrudnionych w branży IT. Ale to nie wszystko – specjaliści od IT są najczęściej poszukiwanymi pracownikami na rynku pracy, a firmy prześcigają się w wymyślaniu coraz to czegoś nowego. Sprawdź na co możesz liczyć.

Praca w IT – umowa o pracę czy własna działalność

Autor: Justyna
Zaczynasz pierwszą pracę w IT albo zastanawiasz się nad dalszym etapem swojej kariery w tech? Umowa o pracę, czyli dobrze znany wszystkim etat, to nadal najbardziej pożądana forma zatrudnienia. Jednak coraz więcej osób decyduje się pracować na własną rękę i zakłada działalność gospodarczą. Czym różnią się te dwie formy, kiedy się opłacają i co wybierają specjaliści z branży IT? Przybliżamy Wam kilka faktów. Decyzja należy do was.

Czy programista musi mieć stopień naukowy?

Autor: Justyna
Temat studiów w IT jest dość nośny, nic dziwnego skoro historia branży kusi przykładami sukcesów Steve’a Jobsa, Marka Zuckerberga czy Billa Gatesa, którzy porzucili studia na rzecz kariery. Jeszcze kilka lat temu nikt, kto marzył o fajnej i dobrze płatnej pracy nie wyobrażał sobie, aby nie iść na studia. Jak jest teraz? Świat idzie do przodu, szczególnie w branży IT. Czy developer musi więc mieć stopień naukowy?

Kogo w najbliższych latach będzie potrzebowała branża IT?

Autor: Justyna
Branża IT w rozwoju nie ma sobie równych. Kilkanaście, a nawet kilka lat temu nikt nie słyszał o takich stanowiskach, jak tester gier, programista aplikacji mobilnych czy specjalista ds. chmury obliczeniowej. Według badania LinkedIn w 2008 roku żaden z użytkowników tego portalu społecznościowego nie pracował na stanowisku big data scientist. Jaka przyszłość czeka więc tech speców i kogo w najbliższych latach będzie potrzebowała branża IT? ​​

Awans na Product Managera. 3 różne ścieżki kariery

Autor: Justyna
Nie ważne, jakie stanowisko teraz zajmujesz, w swojej karierze możesz stanąć przed wyborem – co dalej. Naturalną ścieżką rozwoju w IT jest droga Product Managera. Dla kogo to najlepsza opcja?

Za kulisami BrainJobs. Poznaj nas!

Autor: BrainJobs Team
W tym wpisie bez poradników, wskazówek czy tabelek i infografik. Powiemy kilka słów o nas, o projekcie BrainJobs oraz naszych wartościach i misji.

Mid-Level w IT - co trzeba wiedzieć i jak dalej kierować swoją karierą?

Autor: Justyna
Kiedy pracujesz już w branży IT i zastanawiasz się nad możliwością awansu albo zmiany pracy, musisz sobie odpowiedzieć na dwa pytania. Jaki poziom reprezentujesz i na jakie stanowisko możesz aplikować. Jeżeli masz już kilka lat doświadczenia, umiesz samodzielnie realizować projekty i wykazujesz się sporą wiedzą – możesz liczyć na stanowisko specjalisty na poziomie middle-level.​

Jak zostać Mobile Developerem?

Autor: Justyna
„Raz na jakiś czas pojawia się rewolucyjny produkt, który zmienia wszystko…” – tak w styczniu 2007 roku mówił Steve Jobs o pierwszym iPhonie. Połączenie zwykłej komórki z odtwarzaczem multimediów, z dostępem do internetu i dotykowym ekranem zrewolucjonizowało branżę i stworzyło zapotrzebowanie na speców od aplikacji mobilnych, którzy teraz robią zawrotną karierę w IT. A rynek ciągle poszukuje świeżej krwi – chcesz zdobyć pracę, jako iOS lub Andorid Developera? Oto kilka wskazówek.

Junior Frontend Developer - jakie umiejętności na start?

Autor: Justyna
W sieci czy poprzez portale społecznościowe pracodawcy ciągle poszukują Junior Frontend Developerów. Są to firmy z praktycznie każdej branży – IT, banki, sklepy on-line czy agencje kreatywne. Jakie umiejętności są potrzebne, aby aplikować na to stanowisko? Okazuje się, że wcale nie musisz mieć kierunkowych studiów, a podstaw tego zawodu można nauczyć się w domu.

Rekrutacja w IT – 5 wskazówek, jak znaleźć dobrego developera

Autor: Justyna
Jak podkreślają eksperci od HR, rekrutacja w IT rządzi się swoimi prawami. Specjalistów jest mało, ofert pracy dużo – jak więc znaleźć dobrego developera i przekonać go do pracy w swojej firmie? Oto kilka wskazówek, które pomogą przeprowadzić rekrutację na stanowiska w branży IT.

15 polskich tech influencerów, których warto znać

Autor: Justyna
IT to najszybciej rozwijająca się branża na świecie. Chcesz robić karierę w IT, bądź na bieżąco ze wszystkim tech nowinkami. Przedstawiamy Wam listę 15 polskich influencerów, których blogi pomogą Wam śledzić wszystkie nowości w branży.

Kariera w IT – sprawdzone wskazówki, które pomogą Ci zacząć

Autor: Justyna
Duże perspektywy rozwoju, atrakcyjne wynagrodzenia i ciągłe zapotrzebowanie na prace informatyków – nic dziwnego, że coraz więcej młodych osób myśli o karierze w IT. Podpowiadamy, od czego najlepiej zacząć i jak znaleźć pierwszą pracę w startupie, agencji kreatywnej czy międzynarodowej firmie.