W tym wpisie znajdziesz:

  • jak pracują zdalnie developerzy na świecie
  • zdalna praca w IT w Polsce
  • wady i zalety pracy zdalnej w IT
  • 5 najlepszych aplikacji do pracy zdalnej w zespole

Praca w IT – jak pracują programiści na świecie

Jak pokazuje najnowszy raport, Developer Survey Results, około 12 proc. developerów pracuje zdalnie w pełnym wymiarze godzin, a kilka procent więcej – na tzw. połowę etatu (17,6%). Co to oznacza? Że zdecydowana większość z nich, prawie 70 proc., rzadko albo nigdy nie pracowała na tzw. home office.


Gdzie praca zdalna jest najpopularniejsza? W czołówce programistów, którzy najczęściej pracują w tym systemie jest Argentyna, a następnie Meksyk i USA. Polska zajmuje dopiero 8. miejsce. Wyniki wydają się być zaskakujące – czyż praca z domu, ulubionej kawiarni lub rajskiej wyspy nie jest marzeniem wielu z nas? To na pewno, pytanie jak podchodzą do tego polscy pracodawcy.


Praca zdalna w Polsce – jak to wygląda w branży IT?

Na naszym rodzimym podwórku, jeszcze do niedawna, opcja pracy zdalnej nie była na rękę pracodawcom. Jednak, jak przewidują spece od HR, w najbliższych latach to właśnie ten trend będzie zyskiwał na popularności wśród polskich pracowników. Pierwsze oznaki już widzimy, a pionierem w ich wprowadzaniu jest oczywiście… branża IT. Programiści coraz częściej chcą wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca na ziemi, a pracodawcy - im to oferują.


Work-life balance kontra brak organizacji – jakie plusy i minusy ma praca zdalna w branży IT (i nie tylko)

Jak się okazuje – developerzy, którzy wybrali taką formę kariery w IT, zdecydowanie bardziej kochają swoją pracę, niż Ci, którzy nigdy nie mieli takiej okazji. Sprawdźmy dlaczego.


Plusy

  • Możliwość współpracy z firmami z całego świata – praca zdalna nie ogranicza pracownika do jego miejsca zamieszkania. Coraz więcej międzynarodowych korporacji, takich jak IBM, First Data, Xerox, Dell, Apple czy w końcu Red Hat oferuje swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej.
  • Work-life balance – podczas tzw. home office łatwiej pogodzić domowe obowiązki, swoje pasje i zainteresowania z pracą zawodową. Jest na to również więcej czasu – nie tracisz go na dojazdy do pracy i powroty, które w dużych miastach mogą zająć nawet kilka godzin dziennie.
  • Współpraca z różnymi firmami – jeżeli nie pracujesz w jednej organizacji na całym etacie, albo też Twoja praca zajmuje Ci mniej niż ustawowe 8 godzin dziennie – masz okazję do prowadzenia kilku projektów jednocześnie. Na pewno wpłynie to na Twoje doświadczenie i grubość portfela.

Podoba Ci się taka perspektywa? Jak wynika z badania Developer Survey Results, developerzy z ponad 11-letnim doświadczeniem znacznie częściej pracują zdalnie, niż ich młodsi koledzy.


Minusy

  • Utrudniona komunikacja – podczas pracy zdalnej w międzynarodowej korporacji, musisz się liczyć z tym, że będziesz musiał pracować w innych strefach czasowych. A w przypadku wywrócenia się projektu – Twoje wsparcie będzie potrzebne na już. To oznacza, że musisz być w kontakcie 24 h/dobę. Dodatkowo dogadanie się przez emaila lub telefon, na dodatek z osobą, która mieszka na drugim końcu świata może być kłopotliea i skutkować brakiem zrozumienia.
  • Organizacja pracy – kiedy masz home office, a szef nie stoi nad Twoim biurkiem – możesz stracić kontrolę nad swoim czasem. Aby praca zdalna była efektywna, musisz zorganizować sobie swoje obowiązki i miejsce, gdzie będziesz je wykonywać – bez zbędnych „rozpraszaczy” w postaci telewizora, czy Playstation.
  • Brak poczucia przynależności do firmy – rzadkie wizyty w biurze, ograniczony kontakt z kolegami. To wszystko osłabia Twoje poczucie wspólnoty z Twoim pracodawcą.


Praca na cały etat czy freelance – co wybrać w branży IT?

Temat pracy zdalnej i freelancerów znamy od podszewki – w zespole BrainJobs jest nas kilkoro! Mimo, że każdy z nas ma inne doświadczenia, generalnie zgadzamy się z jednym – jeżeli nie spróbujesz pracy na etacie i pracy, jako wolny strzelec – nie będziesz wiedział, w czym czujesz się najlepiej. Nasza rada, sprawdź, jak to wygląda w realu! A oto kilka narzędzi, które pomogą Ci być produktywnym.


Trello.com – to aplikacja do zarządzania wieloetapowymi projektami przy pomocą intuicyjnych kart. Pozwala na aktualizację informacji, wymianę plików z różnych źródeł (np. Dysku Google, onedrive czy Dropbox) oraz współpracę z innymi osobami. Aplikacja zyskała już polską wersję językową.
Slack.com – narzędzie, które służy przede wszystkim do komunikacji ze wszystkimi członkami zespołu w jednym miejscu. Można w nim tworzyć różne grupy tematyczne, indywidualne rozmowy czy też dzielić się plikami. Aplikacja integruje się z innymi często używanymi narzędziami, takim jak Twitter, Dropbox lub Google Drive.
Insightly.com łączy w sobie organizację danych, kontaktów biznesowych i zarządzanie zespołem. Na platformie możesz stworzyć książkę adresową, kalendarz, prowadzić korespondencję i archiwum, do którego ma dostęp cały zespół.
Toggl.com to aplikacja przydatna przede wszystkim dla osób zarządzających zespołem, ale także dla feelancerów, którzy chcą kontrolować czas swojej pracy. Pozwala ona śledzić rzeczywisty czas, spędzony na wykonywaniu obowiązków, a także przypisywanie różnych zadań lub projektów do danego okresu czasu. Może także generować raporty.A jeżeli szukasz nowej pracy, dołącz do społeczności BrainJobs, gdzie szukamy prawdziwych talentów IT. Stworzenie darmowego profilu zajmie Ci 5 minut, a my znajdziemy dla Ciebie pracę Twoich marzeń.


A oto ciekawa infografika, która obrazuje życie cofrowych nomadów pracujących z różnych zakątków świata. Źródło