W tym wpisie znajdziesz:

- czy CV to już przeszłość

- alternatywy w rekrutacji dla programistów


Developer rozwija się razem z branżą IT

Praca developera jest dynamiczna i ciągle się zmienia. Mimo, że CV jest przyjęte jako standardowa forma aplikacji, a pracodawcy akceptują jej niedoskonałości, wcale nie oznacza to, ze swojego doświadczenia nie możesz zaprezentować w bardziej efektywny sposób. Jak to zrobić? Możesz zawrzeć w nim więcej informacji i wyszczególnić te, które są dla ciebie kluczowe i wyróżniają Cię spośród innych.


Zacznij od podsumowania i przedstawienia swojego profilu zawodowego

Przede wszystkim tworzenie życiorysu zacznij od odpowiedzenia swojej historii w formie krótkiego resume. Opisanie swojego dorobku w kilku zdaniach nie jest łatwe. Ale trzeba w nim zawrzeć swoje najmocniejsze strony – jaka jest Twoja specjalizacja, jakie projekty masz na swoim koncie, czym możesz się pochwalić. Dlaczego to takie ważne? Tradycyjne CV jest dokumentem praktycznie martwym – daty, wykaz stanowisk i szkół, a także suchy opis umiejętności nie wyróżnia go spośród tysiąca innych, które dostają managerowie HR.


Wskazówka: w CV zamiast wymieniania wszystkich ukończonych szkół, skup się na dokładnym opisaniu roli, jaką odgrywałeś w każdym z projektów, w którym uczestniczyłeś. Jeżeli jest ich wiele – wybierze te najbardziej wartościowe i efektowne. Do każdego podaj link do wpisu w portfolio online lub strony z screenami prac.


Zamiast wymieniania swoich umiejętności – pokaż przykłady

Historię swojej zawodowej działalności można pokazać np. w formie osi czasu z zaznaczeniem tego, co zrobiłeś, gdzie i z jakimi efektami. Możesz dodać łącza do internetowego profilu, swojego bloga, portfolio czy projektów, które zrealizowałeś. Od czego zacząć? Priorytetem są realizacje podobne do tych, jakie będziesz wykonywał u potencjalnego pracodawcy, do którego kierujesz aplikację. Koniecznie zaznacz przy nich, jaki był zakres Twoich obowiązków – samo wymienianie stanowisk – szczególnie w branży IT – może nie być do końca zrozumiałe.


LinkedIn – musisz go mieć

LinkedIn to stosunkowo nowy sposób na zaprezentowanie swojego CV. Mimo, że nie został stworzony specjalnie dla programistów to wielu developerów z niego korzysta i dzięki niemu zmienia pracę. Obok aktualnego profilu zawodowego, twórz sieć kontaktów, obserwuj konta ekspertów z branży i angażuj się w dyskusję na grupach tematycznych. Twoja aktywność może zostać zauważona, np. przez specjalistycznych rekruterów.


Portfolio – klucz do sukcesu

Pracodawcy nie będą tracić czasu na czytanie setki CV i listów motywacyjnych, jeżeli mogą dokładnie i szybko ocenić kandydatów na podstawie ich portfolio. Co więc daje Ci własne portfolio i profil albo strona internetowa? Znacznie zwiększa Twoje szanse na rozmowę telefoniczną z rekruterem, a w konsekwencji na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.


Zostaw swój ślad w sieci

Jeżeli starasz się o pracę developera to potencjalny pracodawca będzie zdziwiony jeżeli nie znajdzie żadnej Twojej pracy w Internecie. Jeżeli masz na swoim koncie tylko projekty prywatne, możesz pokazać screeny z funkcji zbudowanych dla czyjegoś bloga. Inaczej trudno będzie ocenić Twoje praktyczne umiejętności.


Jednocześnie pamiętaj o budowaniu swojej marki. To nie tylko kolory, jakie wybrałeś na swoją stronę, ale przede wszystkim to, jak jest ona odbierana j przez osobę, która go ogląda. Jeżeli aplikacja jest niechlujna, zawiera błędy – nie zachwyci przyszłego pracodawcy, który może pomyśleć, że to zwykła fuszerka. Każdy ślad zostawiony przez Ciebie w Internecie to część Twojego wizerunku.


Co zatem jest alternatywą dla klasycznego CV?

  • Prywatna strona/ portfolio/ blog
  • GitHub
  • Platformy społecznościowe dla programistów
  • Twitter
  • Facebook
  • LinkedIn

Nie wiesz, jak zabrać się za swoje portfolio, podrzucamy kilka super inspiracji:


Cihad Turhan, creative front-end developer - http://cihadturhan.com


Robin Ait-el-alim Noguier, designer - http://robin-noguier.com


Kenji Saito, creative developer i designer - http://cs.kenji-special.info


Szukasz pracy, ale nie dostajesz ciekawych ofert? Dołącz do naszej społeczności na BrainJobs, gdzie szukamy prawdziwych talentów IT. Stworzenie darmowego profilu zajmie Ci 5 minut, a my znajdziemy dla Ciebie pracę Twoich marzeń.