W tym wpisie znajdziesz

  • najlepsze narzędzia w rekrutacji IT
  • jak skonstruować ofertę pracy i nie tylko
  • czego unikać podczas kontaktu ze specjalistą od IT

Specjaliści od IT nie ukrywają faktu, że nie lubią natrętnych rekruterów, którzy zamęczają ich telefonami. Preferują przede wszystkim kontakt emailowy. Odpowiednio przygotowana wiadomość może być zarówno zachętą, ale też powodem, dla którego kandydat może zniechęcić się do naszej firmy. Pamiętaj, że developerzy otrzymują wiele maili rekrutacyjnych i to Twoim zadaniem jest, aby spośród nich się wyróżnić.


#1 Jak znaleźć ludzi do pracy w IT – przede wszystkim za pomocą dobrego emaila

Konstruując emaila do kandydata z branży IT, pamiętaj o dwóch rzeczach – przede wszystkim konkrety dotyczące stanowiska pracy. Kolejna istotna sprawa to dostosowanie go do umiejętności osoby, z którą chcemy rozmawiać. Czy nie jeży Ci się włos na głowie, jeżeli prowadząc rekrutację na stanowisko związane np. z prowadzeniem księgowości, dostajesz CV osób, które mają doświadczenie w obsłudze klienta? No właśnie, tak samo reagują developerzy kiedy wysyłasz im ofertę pracy dotyczącą kompetencji i umiejętności, których nie podali w swojej aplikacji.


Unikaj wysyłania jednego, uniwersalnego mejla do wszystkich – w branży IT nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów. Jeżeli kandydat nie pracuje w .Net lub Java, nie wysyłajcie mu ofert, gdzie te języki są podstawą. Każdy email rekrutacyjny, skierowany do specjalisty od IT powinien być spersonalizowany. Unikaj wysyłania „gotowców” do wszystkich kontaktów, które masz w bazie. To nie przyniesie oczekiwanych efektów, a potencjalni pracownicy mogą się poczuć urażeni.


#2 Rekrutacja w IT – konkrety i jeszcze raz konkrety

Tak, branża IT rządzi się swoimi prawami – tutaj informację o wynagrodzeniu podaje się na samym początku, przy opisie stanowiska, na jakie poszukiwany jest pracownik. Niektórych może to jeszcze dziwić, ale takie są fakty. Dla programistów to kluczowa informacja, a jeżeli w swojej ofercie nie dodasz choćby widełek płacowych – może ona zostać całkowicie odrzucona.


Aby nasze ogłoszenie wyróżniało się od konkurencji, warto również szczegółowo opisać dodatkowe bonusy, jakie oferuje firma na dane stanowisko. I nie chodzi tutaj tylko o dostęp do Playroomu czy dodatkowej opieki medycznej.


Speców od IT interesuje to, czy będą mogli pracować w elastycznych godzinach, jaka jest praktyka jeżeli chodzi o szkolenia zawodowe i językowe, a także czy mogą liczyć na dodatkowy płatny urlop.


Developerzy chcą się rozwijać, pracować w merytorycznych zespołach i prowadzić projekty, które będą innowacją na rynku. Jeżeli możesz im to zaoferować, napisz o tym w swojej ofercie pracy.


Chcesz się dowiedzieć, na jakie benefity możesz liczyć w branży IT – sprawdź tutaj: Dodatkowe świadczenia dla programistów


#3 Chcesz znaleźć dobrego developera – nie zmuszaj go do pisania listu motywacyjnego

CV i list motywacyjny, do niedawna żaden rekruter nie wyobrażał sobie rekrutacji bez tych dwóch narzędzi. Ale czasy się zmieniają, a kandydaci – szczególnie Ci w branży IT – uważają takie metody za archaiczne. O ile CV nadal pozostaje podstawowym dokumentem w procesie rekrutacji, to list motywacyjny coraz częściej jest w nim pomijany. Niektórzy deweloperzy uważają, że "dobre" przedsiębiorstwa nie będą wymagały listów motywacyjnych. Są lepsze sposoby, aby uzyskać dostęp do umiejętności technicznych kandydata oraz ocenić jego zdolność do wykonywania pracy – np. poprosić o przesłanie linków do jego przykładowych projektów.


#4 HR tools – czyli jak i gdzie szukać dobrych programistów

W branży IT zwykłe ogłoszenie o pracy coraz rzadziej przynosi efekty. Jak znaleźć dobrego developera? Jeżeli nie dysponujemy własną bazą CV, najlepiej będzie popytać znajomych czy mogą kogoś nam polecić, ale także udzielać się w grupach tematycznych, które funkcjonują na Facebooku czy LinkedIn. Jak przyznają sami spece od IT, swoją pracę znajdują najczęściej poprzez znajomych – sprawdź tutaj, jak wygląda branża IT w 2016 roku


#5 Uczelnie i szkoły średnie, czyli gdzie znaleźć talenty IT – programy dla rekrutacji

Na rynku brakuje specjalistów od IT, dlatego firmy coraz chętniej sięgają po młode talenty. Gdzie je znaleźć? Oczywiście wśród studentów czy nawet uczniów szkół średnich. Podczas ich stażu możesz wyłonić osoby, które nie tylko mają pasję i są chętne nauki, ale będą rozwijać się razem z Twoją firmą. Aby znaleźć prawdziwe perełki, pamiętaj o tym, aby wyróżnić swoją ofertę – obecnie praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa oferują płatne staże i praktyki. Dlatego warto pomyśleć o atrakcyjnym i przejrzystym programie, w którym jasno określisz czego oczekujesz od kandydatów i na co mogą liczyć w Twojej firmie.


Masz problem ze znalezieniem specjalisty od IT? BrainJobs pomoże Ci znaleźć najlepszych pracowników. Stworzenie darmowego profilu firmy i wystawienie ogłoszenia zajmie Ci zaledwie 15 minut.