W tym wpisie znajdziesz:

- 10 pytań rekrutacyjnych na stanowisko Junior UX designera


#1 Jak można zdefiniować projektowanie UX?


Skoncentruj się na przedstawieniu własnej unikalnej definicji, która podkreśli Twoje dotychczasowe doświadczenie czy plany zawodowe. Powiedz, dlaczego wybrałeś UX. Absolutnie nie ucz się na pamięć żadnych regułek i definicji, bo jeżeli w ostatniej chwili czegoś zapomnisz, już na samym początku możesz się zestresować.


#2 Jaki jest Twój proces projektowania?


Każdy designer ma swój własny proces projektowania. Opisz logicznie, co robisz i w jakiej kolejności. Uzasadnij dlaczego akurat tak. Dobrym pomysłem jest przygotowanie gotowej odpowiedzi w głowie, albo spisanie jej w kilku punktach na kartce. Miej gotowe przykłady, nawiązujące do twojego doświadczenia.


#3 Przykłady Twoich ulubionych stron i aplikacji?


To pytanie może być podchwytliwe – myśląc o sensownej odpowiedzi, musisz wziąć pod uwagę to, do jakiej firmy aplikujesz. Przeanalizuj też trochę stron, aby znaleźć tę naprawdę godną uwagi. Dobrze by było, gdyby zawierała różnorodne innowacyjne rozwiązania z zakresu projektowania. Podając przykład dobrego interfejsu, musisz umieć przytoczyć rozwiązania, które wyróżniają go spośród innych.


#4 Jak współpracujesz z Developerami, Product Managerami i innymi Designerami?


Celem tego pytania jest poznanie Twojego podejścia i umiejętności współpracy z osobami, które są kluczowe dla Ciebie i Twoich projektów. Developerzy, managerowie mają swoje konkretne potrzeby i jeżeli będziesz umiał się do nich dostosować i je zrozumieć, zostaniesz dobrze przez nich przyjęty. Naucz się mówić językiem programistów (czyt. znaj podstawy kodu) a na pewno to docenią. Przy współpracy z grafikami czy innymi UX designerami skup się na głównym celu zadania, a nie na własnych pomysłach. Wspólne rozwiązywanie case'ów to zalążek świetnego dream teamu.


#5 Influencerzy z branży – kogo znasz i śledzisz?


Znajdź kilku popularnych UX designerów w social mediach i zapoznaj się z ich pracą. Wykorzystaj do tego Twittera, Linkedina czy popularne blogi. Oto kilka podpowiedzi: Julie Zhuo (Facebook), Daniel Burka (Google Ventures), Bo Ren (Facebook), Ximena Vengoechea (LinkedIn) i Frank Yoo (Lyft).


Szukasz więcej inspiracji z tech świata? Sprawdź: 15 polskich tech influencerów, których warto znać


#6 Jaki jest najbardziej interesujący projekt, przy którym pracowałeś?


To pytanie wykorzystaj do tego, by opowiedzieć jakąś historię ze swojego dotychczasowego doświadczenia. Podkreśl w niej swoje umiejętności i to, jak wykorzystujesz je w praktyce. O czym warto wspomnieć? Zlecenie, jego kontekst, realizacja, trudności jakie wystąpiły, Twoje działanie i na końcu wynik. Uzasadnij, dlaczego ten projekt jest dla Ciebie wyjątkowy.


#7 Czy wolisz pracować samodzielnie lub z zespołem?


Tutaj kluczem wydaje się być elastyczność. Niezbędny będzie także dobry research przed spotkaniem. Czy firma, gdzie aplikujesz jest duża? Jaka panuje w niej struktura organizacyjna? Rekruter będzie chciał sprawdzić, czy jesteś samodzielny, ale też to, jak układa Ci się współpraca z zespołem. Na poparcie swojej odpowiedzi możesz przytoczyć jedną z historii, która Ci się przydarzyła w pracy i pokaże, jakie zadania wykonujesz świetnie sam, a w jakich obszarach współpracujesz z zespołem.


#8 Opowiedz o zadaniu, które było dla Ciebie trudne. Jak sobie z nim poradziłeś?


Praca w dynamicznej firmie, która realizuje dużo projektów? Już na samym początku możesz dostać zadanie, które sprawi Ci trudności. Tym pytaniem rekruter chce sprawdzić, jak radzisz sobie w sytuacjach kryzysowych. Pomyśl o projekcie, który sprawił Ci sporo kłopotów, ale który krok po kroku rozwiązałeś. Musisz pokazać, że w każdych warunkach jesteś gotów do pracy i umiesz dostosować się do sytuacji.


#9 Dlaczego chcesz pracować w firmie X?


Przed rozmową na pewno zapytałeś kolegów o opinie o firmie do której aplikujesz, albo znalazłeś je w sieci. Dokładnie zapoznałeś się też z misją i wizją firmy, strukturą oraz jej bieżącą działalnością. Musisz sam odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego chcesz w niej pracować. Podkreśl to, co zwróciło Twoją uwagę podczas researchu – może to dbałość o kulturę pracy, profesjonalny zespół mentorów, a może realizowane przez organizację projekty? Nie zapomnij wspomnieć o interfejsie ich strony czy produktu. Na pewno Twoje zalecenia i sugestie poprawek będą dobrze odebrane.


#10 Dlaczego powinienem Pana/Panią zatrudnić?


Dla młodych projektantów, to może być jedno z najtrudniejszych pytań. Jeżeli nie posiadasz dużego doświadczenia, zawsze możesz zaoferować chęć i zapał do nauki. Podkreśl też to, co robisz w swoim wolnym czasie – tworzenie własnych projektów, blogów czy prywatne zlecenia.


Szukasz pracy jako UX Designer? Dołącz do naszej społeczności na BrainJobs, gdzie szukamy prawdziwych talentów IT. Stworzenie darmowego profilu zajmie Ci 5 minut, a my znajdziemy dla Ciebie pracę Twoich marzeń.