W tym wpisie znajdziesz:

 • najpopularniejsze specjalizacje tech w 2016 roku wg. Raportu Stack Overflow 2016
 • ile lat ma przeciętny programista
 • doświadczenie – ile trzeba go mieć i jak je zdobyć
 • jak uczą się programiści na całym świecie
 • najpopularniejsze narzędzia i trendy w branży IT
 • jak szukać pracy w IT
 • priorytety w pracy programisty
 • najlepsze branże według speców IT

Programista w 2016 roku – jaki zawód najpopularniejszy?

Obecnie specjaliści od IT najbardziej podkreślają rolę Full Stack Developera. Dlaczego? Najczęściej swobodnie posługują się oni od 5 do 6 głównymi językami/frameworkami, co sprawia, że mają przewagę nad innymi developerami. A większe doświadczenie oznacza większe efekty w pracy.


Kolejna pozycja w badaniu to Back-End Web Developer oraz Mobile Developer (Android, iOS, WP i Multi-Platform). Co ciekawe, ok. 12 proc. respondentów określa się, jako studentów – oznacza to, że w najbliższych latach zawód ten wciąż będzie zyskiwał na popularności. Ale to sami wiecie :)


Branża IT będzie należeć do młodych – ile lat ma przeciętny programista

Statystyczny programista ma dokładnie 29,6 lat, a średnia wieku w branży IT wynosi 27. Ale już niedługo karty będzie rozdawać młodsze pokolenie. Na całym świecie rośnie grupa, która przygodę z programowaniem zaczyna bardzo wcześnie – speców, którzy mają 24 lat i mniej jest już ok 31 procent.


Widać to już teraz – przeciętny programista w USA jest o 6 lat starszy od tego w Indiach. W krajach rozwijających się, takich jak Indie, Rosja, Brazylia czy wreszcie Polska – coraz więcej młodych ludzi, zaczyna karierę w IT.


Zastanawiasz się, nad pierwszą pracą w IT – sprawdź tutaj: Kariera w IT – sprawdzone wskazówki, które pomogą Ci zacząć


Doświadczenie – ile trzeba go mieć i jak je zdobyć?

Statystyczny developer ma około 6,5 roku doświadczenia w programowaniu, przy czym nie zawsze jest to czas spędzony w zawodzie. Wielu speców od IT zdobywało swój fach podczas robienia samodzielnych projektów w wolnym czasie czy też pracując na czyjeś zlecenie.


Zastanawiasz się, kiedy otrzymasz awans? Przeciętny Front-End Developer ma 3,5 roku doświadczenia, Full-Stack Developer około 8 lat, a Engineering Manager na rynku pracy obecny jest od ponad 13.


To iść na te studia, czy nie – jak uczą się programiści na całym świecie

Jak się okazuje, studia – w Polsce jeszcze do niedawna priorytet każdego ucznia szkoły średniej, wcale nie są furtką do kariery programisty. Aż 69 proc. z nich przyznaje się do tego, że … przynajmniej w części są samoukami! Prawie 40 proc. z nich nauczyło się fachu podczas szkoleń, a studia z dziedziny technologii informatycznych ukończyło tylko ok 43 proc. Tytuł doktora posiada – jedyne 2 proc. Popularną formą nauki są również kursy online – korzystało z nich 25.5% badanych.Jak się nauczyć programowania? Tak wyglądają statystyki na rynku w 2016 roku. Najwięcej mamy samouków.


Technologie – najpopularniejsze narzędzia i trendy w branży IT – czyli co trzeba umieć, żeby zostać programistą przyszłości

Niezmiennie od 2014 roku, wśród języków programowania króluje… oczywiście JavaScript. A SQL, który zajmuje drugie miejsce, z biegiem lat traci na znaczeniu. Inne popularne języki to : C#, PHP, Python, C++, C, Node.js, AngularJS czy Ruby. Czego warto więc się uczyć, aby w przyszłości być górą na rynku pracy? Tych technologii, które nabierają na znaczeniu z biegiem kolejnych lat.Najpopularniejsze technologie, języki, farmeworki w 2016 roku


Gdzie opłaca się pracować – najlepiej opłacalne tech dziedziny

Zastanawiasz się, gdzie możesz najwięcej zarobić w IT? W 2016 szukaj pracy w firmach zajmujących się usługami w chmurze (Cloud technology). To samo dotyczy systemów często stosowany w branży finansów – Spark, Scala, Cassandra i F# - to obecnie najbardziej dochodowe dziedziny IT.


Kto zarobi najwięcej w 2016 roku?

 • Full-Stack Developer ze znajomością JavaScript, rozwijający chmurę czy pracujący z React lub Redis
 • Front-End Developer ze znajomością JavaScript i React, Node lub Angular
 • Developer z matematyczną wiedzą i znajomością Scala, Spark lub Hadoop


Praca w IT na całym świecie – przede wszystkim etat i networking w branży

Jaka forma pracy jest najpopularniejszą wśród programistów? Okazuje się, że Polska nie różni się za wiele od międzynarodowego rynku IT. Prawie 70 proc. speców od IT pracuje na pełnym etacie, tylko 4,3 proc. określa swój status jako samozatrudniony, a jeszcze mniej wybrało umowę na ½.. Generalnie programiści nie narzekają na brak pracy – aż 91 proc. z nich wykonuje pracę zarobkową.


Jak ją zdobywają? Przede wszystkim z polecenia znajomych, odpowiadając na ogłoszenia zamieszczane na stronach internetowych. Część z nich została zrekrutowana przez headhunterów lub wzięła udział w rekrutacjach wewnętrznych prowadzonych w swoich dotychczasowych firmach.Zatrudnienie w branży IT. Umowa o pracę, własna działalność, kontraktor?


Priorytety w pracy developera – co spece od IT cenią sobie najbardziej

Atrakcyjne wynagrodzenie może, aczkolwiek nie musi przekonać programisty do zmiany pracy – nawet 37 proc. badanych nie uważa go za swój priorytet. Oczywiście dla większości jest to nadal główny czynnik, ale coraz częściej specjaliści od IT cenią sobie możliwość pogodzenia kariery zawodowej z życiem osobistym tzw. work-life balance, kulturę organizacyjną firmy, wykwalifikowanych współpracowników i elastyczne godziny pracy. Co ważne, programiści lubią mieć poczucie, że biorą udział w innowacyjnym projekcie, korzystają z nowoczesnych narządzi i mają perspektywę awansu.


Ciekawostka – preferencje programistów zależą od ich miejsca zamieszkania – Niemcy wydają się mniej dbać o pensję niż np. mieszkańcy Indii czy USA. Dla Amerykanów za to mniej liczą się elastyczne godziny pracy.


Najlepsze branże według programistów – gry komputerowe ukochaną pracą specjalistów od IT

Najwięcej programistów pracuje w firmach zajmujących się produktami Software, ale zapotrzebowanie na ich usługi występuje we wszystkich dziedzinach gospodarki m.in. w sektorze finansowym i bankowości, branży consultingowej, internetowej, medialnej czy zdrowiu i edukacji. Co ciekawe pracownicy, którzy na co dzień zajmują się grami komputerowymi, kochają swoją pracę, bardziej niż ktokolwiek inny.


Chcesz znaleźć pracę swoich marzeń? Dołącz do naszej społeczności na BrainJobs, gdzie szukamy prawdziwych talentów IT. Stworzenie darmowego profilu zajmie Ci 5 minut, a my znajdziemy dla Ciebie pracę Twoich marzeń.