W tym wpisie znajdziesz:

  • wady i zalety pracy w polskich startupach
  • praca w startupach – dla kogo?
  • pierwsza praca w startupie – jaki wybrać firmę dla siebie?

Dla kogo praca w startupie – wady i zalety pracy w polskich startupach

Praca w startupie jest coraz bardziej atrakcyjną formą zatrudnienia… szczególnie dla osób, które nie widzą siebie w międzynarodowej korporacji i szukają środowiska, w którym będą czuli się swobodnie. Ma oczywiście swoje plusy i minusy. Jeżeli jesteś osobą odnajdującą się w nietypowych warunkach (a niekoniecznie w wielkim biurowcu), która nie chce skupiać się tylko na wyrobieniu targetów i celów, ale zobaczyć jak rozwija się biznes od podszewki - startup to dla Ciebie świetne rozwiązanie. Ale jeżeli cenisz sobie bezpieczny etat, przelew z pensją każdego 1-szego dnia miesiąca i kartę MultiSport, dobrze się zastanów, gdzie skierować swoje pierwsze kroki w swojej karierze.


Czy warto inwestować swój czas – ABC pierwszej pracy w startupie

Jeżeli już wiesz, że startup to coś dla Ciebie – zastanów się, jak ma wyglądać Twoja wymarzona firma. Pamiętaj przy tym, że startupy, tak jak tradycyjne przedsiębiorstwa nie powstają z dnia na dzień - czasem jest to nawet kilkuletni proces.


Etapy rozwoju dzielą się na 3 fazy: zalążkową (seed), rozruchu (startup) i rozwoju. Na każdym z tych etapów założyciele poszukują pracowników o różnych kompetencjach, a także co innego im oferują.


Co wziąć pod uwagę?

  • Dopiero zaczynasz czy jesteś specjalistą w danej dziedzinie?
  • Czego chcesz się nauczyć?
  • Jakie masz oczekiwania finansowe?
  • Preferujesz pracę po 8 h dziennie czy jesteś freelancerem z nienormowanym czasem pracy?

Młody startup – czego możesz się spodziewać

Czym różni się startup od korporacji? Przede wszystkim tym, że w startupie wszystkich pracowników łączy wizja firmy i cele, do których ona dąży. Na samym początku startupy zazwyczaj nie szukają zwykłych pracowników, ale prawdziwych pasjonatów, którzy chcą brać udział w życiu projektu i często poświęcać mu więcej niż 40 godzin tygodniowo. Jak podkreślają twórcy najlepszych polskich startupów, każdy pracownik wykonuje wiele obowiązków, a ich zakres nie zawsze pokrywa się z jego stanowiskiem. Wynika to z faktu, że na tym etapie praca w startupie skupia się na rozwoju biznesu, a kompetencje jego pracowników, rozwijają się razem z nim. Najczęściej przekłada się to również na warunki zatrudnienia, jakie oferują – nie zawsze będzie to umowa o pracę z pakietem dodatkowych benefitów. W naszym poprzednim poście pisaliśmy o umowach dla specjalistów w IT - własna działalność czy Umowa o pracę?


Zastanów się, czy jesteś w stanie zaryzykować. Jeżeli chcesz zainwestować w pomysł, co do którego jesteś przekonany i który pozwoli Ci rozwijać swoje umiejętności, a nie jest dla Ciebie priorytetem stabilny etat z regularną wypłatą, młody startup jest opcją dla Ciebie. Tutaj zdobędziesz unikalne umiejętności, nauczysz się jak zbudować biznes, a w przyszłości – gdy osiągnie on już sukces - może czekać Cię spora nagroda, zarówno finansowa, jak i zawodowa.


Zastanawiasz się, jak zacząć pierwszą pracę w IT? Sprawdź tutaj: kariera w IT – sprawdzone wskazówki, które pomogą Ci zacząć


Umiarkowane ryzko – praca w startupie o ugruntowanej pozycji

Największą inwestycją jest Twój czas i zaangażowanie, szczególnie kiedy stoisz przed wyborem dalszych kroków w swojej karierze zawodowej. Jeżeli nie chcesz zbytnio ryzykować, a w pracy jest dla Ciebie ważna możliwość rozwoju i realizacja własnych pomysłów, zwróć uwagę na startupy, które są w trakcie wzrostu. To firmy, które są już obecne na rynku, zazwyczaj mniej niż 5 lat, mają za sobą udane wejście na rynek i wypracowaną koncepcję działalności, ale pracują nad poprawą procesów biznesowych, poszerzeniem listy swoich klientów i uruchomieniem nowych produktów. W tym czasie tworzą one również swoją korporacyjną tożsamością i zaczynają szukać specjalistów, którzy będą ich siłą napędową. Przekłada się to również na stabilne warunki, jakie oferują swoim pracownikom.


Ja szukać wiarygodnych startupów? Na przykład poprzez różne konkursowe zestawienia - lista 10 najciekawszych polskich startupów lub na stronie mamstartup.pl


To jeszcze startup czy już korporacja?

Uber, Airbnb, Spotify czy w końcu Facebook - to startupy, które z małego biznesu zmieniły się w międzynarodowe korporacje z własną kulturą organizacyjną. Tego rodzaju firmy szukają bardziej wyspecjalizowanych pracowników i dają im swoje wypracowane know how, nie licząc tym sam na ich wielozadaniowość oraz zaangażowanie w każdy etap życia firmy. Może nie uda Ci się tutaj zrealizować każdego swojego pomysłu, ale za to możesz liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, dodatkowe benefity czy udział w kursach i szkoleniach. Jednak przede wszystkim praca dla rozpoznawalnej marki, to trampolina do Twojej dalszej kariery.


Pierwsza praca w startupie – jaki startup wybrać dla siebie? 3 wskazówki:

  • Jeżeli chcesz brać udział w każdym aspekcie działalności firmy, masz energię i chęci do tworzenia projektu od podstaw – wybierz startup, który jest na wczesnym stadium rozwoju
  • Jeżeli wolisz mniejsze ryzko i bardziej stabilną pracę idź do spółki w fazie wzrostu
  • Jeżeli szukasz firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, gdzie rozwiniesz swoją specjalizację, wybierz rozwinięty startup, który może przyspieszyć Twoją karierę


Już wiesz, że chciałbyś pracować w startupie? Dołącz do naszej społeczności na BrainJobs, a aktualne propozycje pracy, dostosowane do Twoich umiejętności, same do Ciebie trafią. Stworzenie darmowego profilu zajmie Ci 5 minut.