W tym wpisie znajdziesz:

  • porównanie umowy o pracę z własną działalnością gospodarczą w branży nowych technologii
  • jaka umowa wybierana jest najczęściej w pierwszej pracy w IT
  • dlaczego działalność gospodarcza jest atrakcyjna na dalszych etapach kariery IT

Umowa o pracę – najczęściej wybierana w pierwszej pracy IT

Umowa o pracę gwarantuje pracownikom wiele korzyści. Oprócz stabilnego zatrudnienia i regularnej wypłaty, zapewnia ona pełne świadczenia socjalne. Dodatkowo pracownik ma dostęp do wszelkich benefitów obowiązujących w danej firmie, takich jak szkolenia i kursy, dofinansowania np. do studiów podyplomowych czy dodatkowa opieka medyczna, ubezpieczenie lub atrakcyjne ceny zajęć sportowych. Takie warunki są szczególnie ważne dla osób, które dopiero zaczynają swoją karierę, nie mają jeszcze doświadczenia i zazwyczaj rozpoczynają pracę na stanowiskach pomocniczych typu Junior IT, gdzie nie są samodzielni.

Kto najczęściej wybiera etat w IT? Przede wszystkim osoby, których zarobki kształtują się w przedziale do 5 000,00 brutto oraz od 5 000,00 do 10 000,00 brutto. Zajmują one stanowiska związane ze wsparciem działów IT czy na stanowiskach administracyjnych. Z reguły są to stanowiska niższego i średniego szczebla, takie jak Helpdesk, Testerzy, Młodsi Administratorzy, itp.


Większe zarobki, częściej wybierana własna działalność – kiedy się na nią decydują w branży IT

Wyraźną zmianę podejścia widać natomiast wśród osób, których zarobki przekroczyły próg 10 000,00 zł brutto – większość z nich decyduje się na własną działalność. Wynika to m.in. z ich bogatego doświadczenia i przepracowanych lat w branży IT. Specjaliści, którzy doskonale znają rynek IT, posiadają unikalną wiedzę i mają wypracowane kontakty są również lepsi w negocjacjach dotyczących warunków pracy. Przekłada się to na ich większe zainteresowanie działaniem na tzw. własną rękę ponieważ w ten sposób mogą osiągnąć więcej korzyści, takich jak np. możliwość prowadzeniu kilku projektów jednocześnie i związane z tym większe dochody.


Własna działalność gospodarcza – plusy i minusy w pracy informatyka

Trzeba jednak pamiętać, że umowa cywilno-prawna, jaką najczęściej zawierają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, nie zobowiązuje firmy, aby zapewnić takiej osobie przywileje pracownicze, które posiadają osoby na etacie. Chodzi przede wszystkim o brak płatnego urlopu wypoczynkowego, świadczeń socjalnych, szkoleń czy dodatkowej opieki medycznej.


Do plusów można zaliczyć za to na pewno elastyczny czas pracy, możliwość wykonywania obowiązków z dowolnego miejsca, samodzielną pracę nad wybranym projektem, a przede wszystkim wyższe wynagrodzenie. Jeżeli pracownik zdecyduje się sam prowadzić własną firmę, a co za tym idzie, sam będzie rozliczać wszystkie swoje przychody i zobowiązania względem urzędu Skarbowego i ZUS, może na tym dodatkowo zyskać, m.in. poprzez odliczając od podatku wszystkie zakupy związane z działalnością.


Odliczając od podatku wszystkie rachunki związane z prowadzeniem działalności, jak i wrzucanie w koszty zakupów - czyli odliczając od produktu naliczony podatek VAT, który najczęściej stanowi nawet 1/5 ceny danego towaru, odzyskujemy część poniesionych kosztów. Warunkiem jest jednak to, aby dana rzecz służyła prowadzonej przez niego działalności.


Nie jesteś zadowolony z obecnej pracy i warunków zatrudnienia? Dołącz do naszej społeczności na BrainJobs, a najlepsze oferty pracodawców, dostosowane do Twoich umiejętności, same do Ciebie trafią. Stworzenie darmowego profilu zajmie Ci 5 minut.