W tym wpisie znajdziesz:

  • jak definiowany jest poziom mid-level w branży IT?
  • jakie doświadczenie trzeba mieć?
  • umiejętności i zarobki na poziomie mid-level?
  • jak wybrać dalszą ścieżkę kariery w IT?


To, o czym trzeba pamiętać na samym początku to fakt, że dokładny zakres obowiązków i nazwa czy stopień stanowiska zależy od firmy, która prowadzi rekrutacje. Jest to efekt zarówno hierarchii, jaka w niej panuje oraz drogi, jaką trzeba pokonać, aby dostać awans. Zasada jest dość prosta. Im mniejsze zróżnicowanie stanowisk tym zazwyczaj trudniej o awans. Im tych poziomów jest więcej tym łatwiej o zmianę stanowiska, ale trudniej o satysfakcjonującą podwyżkę.


O tym, jakie stanowisko zajmiesz – czy będzie to Junior czy Mid-level, decyduje również często rozmowa rekrutacyjna z działem HR. Pamiętaj, że rekruterzy zazwyczaj nie mają specjalistycznej wiedzy technicznej i kierują się wewnętrznie ustalonymi kryteriami. Od tego jak zaprezentujesz swoją wiedzę i profesjonalizm zależy Twoja pozycja w firmie, do której aplikujesz.


Ile lat doświadczenia?

W wielu firmach poziom stanowiska określany jest na podstawie indywidualnych umiejętności technicznych, posiadanej wiedzy i kompetencji miękkich. Generalnie, jeżeli chodzi o branżę IT, można przyjąć taki podział:


- Junior – od 0 do 2 lat doświadczenia
- Mid-level – od 3 do 7 lat doświadczenia
- Senior – powyżej 8 lat doświadczenia


Podsumowując, jeżeli masz ponad 2 lata doświadczenia w pracy programisty możesz starać się o awans. Musisz jednak pamiętać, że na takim stanowisku, które często utożsamiane jest z samodzielną pracą, musisz wykazać się profesjonalizmem i pokazać, że masz predyspozycje do tego, aby kontrolować powierzony Ci projekt od A do Z.


Awans z Juniora na Specjalistę?

Junior potrzebuje niemal stałej pomocy. Chodzi m.in. o zrozumienie działalności firmy, dla której pracuje, specyfiki projektów, ale często także o podstawy języka lub narzędzi. Jego praca musi być niemal stale nadzorowana. Na poziomie mid-level programista musi nie tylko doskonale znać narzędzia, których używa, ale także samodzielnie wykonywać projekty, które mu powierzono. Dodatkowo często musi pomagać Juniorowi.


Co zatem powinien umieć programista mid-level? Przede wszystkim:

- Samodzielne pisanie skryptów i średnio zaawansowanych aplikacji
- Zrozumienie całego cyklu życia aplikacji
- Znajomość poszczególnych narzędzi
- Znajomość każdej części nawet złożonej aplikacji


Jak się okazuje już trzyletnie doświadczenie i stanowisko na poziomie middle-level w branży IT może zaowocować atrakcyjnym wynagrodzeniem. Sprawdźmy, jak kształtują się zarobki osób z doświadczeniem od 1 roku do 3 lat, pracujących w Warszawie:


- Programista Java – 10 000 zł brutto
- Programista SQL – 10 000 zł brutto
- Programista Mobile – 9 000 zł brutto
- Full Stack Developer – 10 000 zł brutto


Chcesz wiedzieć, jak kształtują się zarobki w IT w Polsce – sprawdź na Zarobki w IT


Mid-level i co dalej?

Na tym poziomie kariery w IT możesz pójść dwiema ścieżkami. Jedna to kontynuacja specjalizacji w programowaniu i pokonywanie kolejnych szczebli w karierze developera. Jeżeli przede wszystkim lubisz pisać kod, to jest to kierunek dla Ciebie. Pogłębiając swoją wiedzę techniczną i umiejętności kodowania, masz szansę na awans na Senior Developera i tworzenie innowacyjnych aplikacji. Takie stanowisko gwarantuje Ci atrakcyjne zarobki i satysfakcję z tego, co robisz. Swoje know-how możesz też wykorzystać zakładając własny start-up.


Jeżeli natomiast czujesz się dobrze w zarządzaniu zespołem możesz wybrać ścieżkę IT Managera. Tutaj oprócz Twojej wiedzy technicznej, będziesz musiał wykazać się unikalnymi kompetencjami miękkimi i znajomością zasad zarządzania personelem. Masz również szansę na bardziej widowiskową karierę.


Chcesz zrobić karierę, jako IT Manager – sprawdź wpis: Jak zostać Project Managerem w IT?

Czujesz, że jesteś gotowy na awans na poziom mid-level w IT? Dołącz do naszej społeczności na BrainJobs, gdzie szukamy prawdziwych talentów IT. Stworzenie darmowego profilu zajmie Ci 5 minut, a my znajdziemy dla Ciebie pracę Twoich marzeń.