W tym wpisie znajdziesz:

- Kim jest Mentor IT?

- Jak wygląda jego praca?

- Czy warto mieć własnego Mentora?

- Jak znaleźć Mentora w IT?


Kierunek rozwoju IT jest niezmiernie trudny do przewidzenia. Na rynku cały czas pojawiają się coraz to nowsze i szybsze systemy oparte o nowe aplikacje, języki oprogramowania czy platformy cyfrowe. Taka ciągła zmiana często wprowadza chaos, ale też mobilizuje rynek do ciągłego rozwoju. A kto jak nie liderzy IT, mogą te trendy wyłapywać i przekazywać je innym, mniej doświadczonym kolegom i koleżankom z branży?


Kto może zostać Mentorem w IT?

Funkcję lidera technologicznego i mentora obejmuje zazwyczaj programista z kilkuletnim doświadczeniem. I o ile nie jest to standardowa ścieżka w karierze IT, to jako alternatywna możliwość rozwoju zawodowego jest on atrakcyjna dla osób, które mają bardzo dobre wyniki w pracy, długi staż zawodowy, ale przede wszystkim wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne. Aby móc sprostać wyzwaniu, jakim jest przekazywania swojej wiedzy i doradztwo młodszym kolegom i koleżankom z branży, niezbędne jest budowanie relacji z podopiecznymi, ocenianie ich potencjału i umiejętność pokazania dalszej drogi zawodowej.


Szukasz swojej ścieżki w karierze IT – sprawdź jak awansować na Product Managera

Czy warto sięgnąć po pomoc Mentora?

Rzetelność, ciężka praca, doświadczenie, stopnie naukowe czy certyfikaty nie zawsze wystarczą, aby osiągnąć wymarzony stopień kariery. Są to oczywiście podstawy, ale czasem warto sięgnąć po opinię i pomoc osoby, która przeszła już tę drogę i może wskazać Ci właściwe kierunki. Dlaczego tak szybko rośnie rola Mentorów w IT?


Oprócz swojej wiedzy dysponują oni rozległą siecią kontaktów z branży i przede wszystkim chcą dzielić się swoją wiedzą. Dzięki temu może on pomoc poznać CI Twoje mocne strony, na których trzeba się skupić i wskazać, jak doskonalić te słabsze.

Jeżeli pracujesz w branży IT, to doskonale wiesz, że kluczem w nadążeniu za szybko zmieniającą się dziedziną, jest ciągła nauka. A skuteczną metodą nauki jest korzystanie z wiedzy osób, które mają większe doświadczenie od Ciebie. Podpowie Ci ona np. jakie są najnowsze trendy w technologiach, którego języka programowania warto się uczyć albo czy masz większe szansę, jako Back-end lub Front-end Developer. Jeżeli nawiążesz kontakt z Mentorem z firmy, do której chcesz aplikować w najbliższym czasie, dowiesz się w jakie języki programowania on inwestuje i jakich certyfikatów i kursów potrzebujesz, aby być dla firmy idealnym kandydatem w przyszłości.


Jak wybrać Mentora IT?

Dobry Mentor posiada nie tylko doskonałe umiejętności i wiedzę, ale także jest wnikliwym słuchaczem, ma doświadczenie w zarządzaniu ludźmi, a jego pasją jest coaching i nauczanie. Ale najważniejsza jest tzw. „chemia” – jako podopieczny musisz być w stanie obiektywnie ocenić swoje umiejętności, ale też przyjąć krytykę. Istotne jest to, aby relacja odpowiadała każdej ze stron. Gdzie można znaleźć Mentora? W dobie mediów społecznościowych nie powinno to być żadnym problemem. Wystarczy rozejrzeć się na tematycznych forach czy poszukać wśród swojej sieci kontaktów. Można zacząć od Twittera, LinkedIna czy nawet Facebooka. Są to idealne miejsca do znalezienia osób, które chcą się dzielić swoją wiedzą. Coraz częściej programy mentorskie prowadzone są przez działy HR firm, studenckie biura karier, czy stowarzyszenia zajmujące się promocją przedsiębiorczości.


Oto kilka przykładów programów mentorskich:

Techleaders.pl – program mentorski dla kobiet, które pracują jako developerki w małych, średnich lub dużych firmach lub dla tych, które myślą o założeniu własnej działalności, tych które prowadzą własną działalność jak również dla takich, które poszukują własnej drogi zawodowej.

Bosch-career.pl – program „Mentor” prowadzony przez Bosch, skierowany do stażystów IT raz Młodszych konsultantów SAP, którego celem jest wsparcie nowo zatrudnionego pracownika w okresie wdrożenia.

Econsulting.pl – wewnętrzny program skierowany do pracujących konsultantów, pragnących poszerzyć swoją wiedzę o nowe obszary technologiczne.


Nadszedł czas na nowe wyzwania w karierze IT? Dołącz do naszej społeczności na BrainJobs, gdzie szukamy prawdziwych talentów IT. Stworzenie darmowego profilu zajmie Ci 5 minut, a my znajdziemy dla Ciebie pracę Twoich marzeń.