W tym wpisie znajdziesz:

- nowe zawody IT

- Inżynier wirtualnej rzeczywistości

- Blockchain Engineer

- Specjalista uczenia maszynowego


Zapotrzebowanie na specjalistów IT ciągle rośnie, a według Money.pl liczba miejsc pracy zwiększy się dla nich o 58 procent, z około 182 tysięcy w 2012 roku, do 286 tysięcy w 2020 roku. Pole do rozwoju kariery w IT jest więc olbrzymie, a coraz więcej firm poszukuje osób na stanowiska, których kilka lat w ogóle nie było. Nie ważne czy dopiero zaczynasz, czy masz duże doświadczenie w IT – musisz je poznać. Oto 3 nowe stanowiska, które mają duże perspektywy na rozwój.


Inżynier wirtualnej rzeczywistości (VR Engineer)


Inżynier wirtualnej rzeczywistości odpowiada za tworzenie oprogramowania, które pomaga urządzeniom rozpoznać rzeczywistość, m.in. oceniać odległości lub inne parametry czy komunikować się z GPS. Opracowuje także specjalne interfejsy i systemy, które mogą stworzyć symulowane środowisko podobne do świata rzeczywistego np. symulacje sytuacyjne na potrzeby treningów wojskowych. VR wkracza także coraz mocniej w strefę komercyjną co niesie szerokie perspektywy dla specjalistów tej dziedziny.


Jakie wymagania? Wykształcenie wyższe na kierunku ścisłym np. informatyka czy matematyka, znajomość określonych języków programowania lub projektowania np. c/C+, Unity czy Unreal. Doświadczenie w obróbce graficznej np. 3D i praktyczna wiedza na temat wirtualnej rzeczywistości. Obowiązkowo dobra znajomość języków obcych.


Blockchain Engineer

W związku z dynamicznym rozwojem e-commerce i technologicznych start-upów, firmy coraz częściej będą szukać pracowników, którzy mają wiedzę na temat technik tworzenia i wprowadzania do sieciowego obrotu internetowych walut, takich jak Bitcoin. Jak podaje Money.pl, aktualnie ponad 200 firm i projektów open-source stara się stosować Blockchain do tworzenia takich rozwiązań jak mobilne platformy handlowe czy karty identyfikujące bezpieczeństwo transakcji.


Jakie wymagania? Przede wszystkim doświadczenie w kryptografii, systemach rozproszonych czy rozwiązaniach haszujących, kryptografi i funkcji skrótu. Obecnie Blockchain Engineer może liczyć na wynagrodzenie w kwocie nawet od 150 000 do 170 000 tysięcy dolarów rocznie.


Specjalista uczenia maszynowego

Po premierze myślącego superkomputera Watson, stworzonego przez IBM, firma szuka osób, którzy będą potrafili konstruować kognitywne systemy komputerowe. Ponieważ specjalistów od uczenia maszynowego jest jak na lekarstwo, amerykański gigant razem z uniwersytetami pracuje nad przygotowaniem specjalnych programów nauczania tej dziedziny. A to nie jedyna korporacja, która pracuje nad tego rodzaju projektami.


Jakie wymagania? Wykształcenie wyższe z zakresu informatyki, inżynierii programowania, matematyki stosowanej czy analizy statystycznej, wiedza z zakresu technologii uczenia maszynowego i przynajmniej jeden z języków programowania np. C/C+, Python, Java czy Scala, środowiska i systemy analityczne m.in. R, MATLAB czy SciPy Stack. Dodatkowo doświadczenie w tworzeniu rozwiązań, w takich obszarach jak: deep learning, unsupervised feature learning, reinforcement learning, zero-shot learning, multimodal learning itp.


Szukasz nowej pracy? Dołącz do naszej społeczności na BrainJobs, gdzie szukamy prawdziwych talentów IT. Stworzenie darmowego profilu zajmie Ci 5 minut, a my znajdziemy dla Ciebie pracę Twoich marzeń.