W tym wpisie znajdziesz:

  • jak rozpocząć karierę w IT
  • czy warto iść na studia informatyczne
  • jak i gdzie zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe
  • jakich umiejętności szuka pracodawca na rynku
  • gdzie szukać pierwszej pracy w IT

Już na samym początku swojej drogi zawodowej, zastanów się, jak zaplanować swoją karierę w IT i nie zakładaj, że wszystko samo się ułoży. Technologie i narzędzia pracy, które będą Ci potrzebne mogą całkowicie się zmienić w ciągu kilku lat. Specjalista od IT musi, więc cały czas być na czasie, bo tylko wtedy będzie atrakcyjny dla rynku pracy, a przebranżowienie się po kilku latach będzie bardzo trudne. Warto, więc jak najwcześniej świadomie wybrać swój przyszłych fach, nie zapominając o trendach, które będą nabierać znaczenia w najbliższych latach.


Wybierz swoją specjalizację – jakie są najpopularniejsze języki programowania?

Uwielbiasz pisać nowe aplikacje, Twoim konikiem jest C++, ale nie lubisz PHP czy może widzisz się raczej, jako tester oprogramowania? Branża IT jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedziną, w której coraz częściej ceniona jest unikalna specjalizacja. Ważne jest, aby już na samym początku odpowiedzieć sobie na pytanie: co będę robić. Języki programowania dzielimy na skryptowe – PHP, Python, Ruby on Rails, Node.JS i języki kompilowane, takie jak: JAVA, C# (.NET). Jeżeli decydujesz się na programowanie, wybierz ten język, który najbardziej Ci odpowiada, ale weź pod uwagę również ten, który ma największej perspektywy rozwoju i jest obecnie najmniej popularny wśród informatyków – jego znajomość pomoże Ci wyróżnić się na rynku pracy.


Praca w IT po studiach czy bez studiów

Zastanawiasz się, czy warto poświęcić najpiękniejsze lata swojego życia na zakuwanie do sesji i nudne wykłady? Przecież najważniejsze dla potencjalnego pracodawcy są umiejętności i Twoje doświadczenie. Jak najbardziej, ale pamiętaj, że jako potencjalny pracownik będziesz oceniany przez pryzmat swojej dotychczasowej ścieżki rozwoju, do której bez wątpienia zalicza się dotychczasowa nauka. Jeżeli wybierasz kierunek studiów związany z technologami informatycznymi, albo myślisz nad tym, czy by z nich nie zrezygnować – dobrze się zastanów. Nawet, jeżeli w profilu studiów brakuje praktycznych zajęć, a sam program wydaje się lekko przestarzały, studia mogą przynieść Ci liczne korzyści w przyszłości. Niektóre firmy rekrutując pracowników za podstawowy wymóg formalny stawiają ukończony, najlepiej profilowy kierunek. Do tego rekruterzy widząc w Twoim CV uzyskany tytuł magistra wiedzą, że jesteś osobą odpowiedzialną i kompetentną, która wyznacza sobie cele i je konsekwentnie realizuje. Studia to także nieoceniona możliwość nawiązywania kontaktów oraz zdobywania wiedzy, które mogą Ci pomóc w późniejszych etapach kariery IT i być na bieżąco ze wszystkim nowinkami w branży i na rynku pracy.


Jeżeli nadal nie jesteś przekonany do studiów informatycznych, a chcesz zdobyć wiedzę i podszkolić swoje umiejętności praktyczne, możesz skorzystać z coraz liczniejszych propozycji akademii programowania. Oferują one kursy dzienne i weekendowe, a nawet bezpłatne zajęcia z tworzenia baz danych czy nauki najpopularniejszych języków programowania. Realizowane kursy możesz znaleźć tutaj: www.coursereport.com


Pierwsze doświadczenie. Staż i praca w starupach.

Decydując się na studia, masz sporo obowiązków, a lato to czas, kiedy najchętniej odpoczywałbyś od egzaminów i zajęć. Ale wakacje to również szansa skorzystania z licznych ofert praktyk i staży, które pomogą wystartować Twojej karierze. Zaplanuj sobie minimum jeden miesiąc, jako czas swojej pierwszej pracy w IT. Nawet, jeżeli jesteś mistrzem HTML-a, współpraca z nową firmą nauczy Cię funkcjonowania wewnątrz przedsiębiorstwa i organizacji swojej pracy. Tym bardziej, że największe przedsiębiorstwa coraz częściej oprócz możliwości zdobywania ich know how, oferują wynagrodzenie, a także możliwość przedłużenia współpracy. Jeżeli masz do wyboru kilka ofert, zdecyduj się na tę gdzie masz możliwość dłuższej obecności i szansę na dalszy rozwój w strukturach firmy. Fakt pracy u jednego pracodawcy przez dłuższy okres będzie wyglądać bardziej profesjonalnie w CV niż kilka, krótkich pobytów w różnych firmach.


Gdzie najlepiej szukać pierwszej pracy w IT albo stażu? Możesz zacząć od przeglądania tradycyjnych portali ogłoszeniowych, ale pamiętaj, że rynek pracy w IT rządzi się swoimi prawami i … firma rzadko szuka pracownika tradycyjnym metodami. Jeżeli jesteś członkiem portali społecznościowych typ Facebook czy LinkedIn, zapisz się do tematycznych grup dotyczących pracy w IT (na przykład tu czy tu. A może tu? :)


Dodatkowo samodzielnie wytupuj organizacje, w których chciałbyś pracować – i wysyłaj do nich swoje CV, nawet wtedy, gdy nie prowadzą żadnej rekrutacji. Działy HR zazwyczaj tworzą własną bazę kandydatów i kontaktują się z nimi, nawet po kilku miesiącach. Zwróć też uwagę na propozycję pracy w startupie – często poszukują one osób, które pomogą im na początku działalności. Koniecznie dołącz również do BrainJobs, a wtedy praca sama Cię znajdzie.


Poznaj swoje mocne i słabe strony – od Juniora do Project Managera IT

Pamiętaj o tym, że praca w IT to nie tylko praca przy komputerze. Kiedy Twoja kariera będzie się rozwijać i dostaniesz szansę awansu np. na kierownika projektu, pracodawca będzie oczekiwał, że wykażesz się kompetencjami miękkim, takimi jak skuteczna komunikacja z klientem, współpraca w grupie czy w końcu umiejętność zarządzania zespołem. Dlatego już na samym początku, np. w trakcie trwania studiów, warto szkolić u siebie te cechy, np. poprzez zaangażowanie w organizacjach studenckich czy udział w bezpłatnych warsztatach i szkoleniach organizowanych przez biura karier.


Branża IT angielskim stoi – praca informatyka to nie tylko najpopularniejsze języki programowania

Obok HTML, CSS, SQL angielski to Twój obowiązkowy język do nauki. W dzisiejszych czasach nie wystarczy już umiejętność samego czytania, nawet specjalistycznych tekstów. Aby skierować swoje kroki do największych, międzynarodowych firm IT, szlifuj Business English oraz umiejętność swobodnej, zawodowej konwersacji. Kto wie, może za kilka lat sam Tim Cook wezwie Cię, aby pochwalić Twoją najnowszą aplikację.


Szukasz pierwszej pracy w IT? Dołącz do naszej społeczności na BrainJobs, a aktualne propozycje pracy, dostosowane do Twoich umiejętności, same do Ciebie trafią. Stworzenie darmowego profilu zajmie Ci 5 minut.