W tym wpisie znajdziesz:

  • profil idealnego Junior Frontend Developera
  • jakie języki programowania trzeba znać?
  • dodatkowe umiejętności i doświadczenie

Przeglądasz jakąś stronę internetową i zastanawiasz się, jak to jest, że to wszystko tak sprawnie działa? Za sprawne i łatwe dla użytkownika działanie dzisiejszych aplikacji odpowiada Frontend Developer. Jego zadaniem jest przełożenie oczekiwań klienta, który zleca stworzenie serwisu WWW na jego rzeczywiste funkcjonowanie w internecie. Składa się na to, m.in. logika aplikacji internetowej działającej w przeglądarce (JavaScript), szablony stron (HTML) oraz ich ostylowanie (Kaskadowe arkusze stylów - CSS).


Zatem wszystko co widzimy np. na Facebooku, Instargamie czy jakiejkolwiek innej stronie to warstwa frontend. Czujesz, że to coś dla Ciebie? Sprawdź, co musisz wiedzieć i jakich umiejętności na stanowisko Junior Frontend Developerów poszukują pracodawcy.


Jak w IT znaleźć pierwszą pracę i zostać specem od frontendu

Aby zacząć pierwsze kroki w branży IT, właśnie jako Frontend Developer, nie musisz kończyć specjalistycznych studiów. Oczywiście mogą być one przydatne, ale nie są koniecznością. Liczą się przede wszystkim Twoje umiejętności. Podstawowych języków z powodzeniem możesz się nauczyć sam, a dodatkową wiedzę możesz zdobyć poprzez internetowe kursy czy filmy instruktażowe. Ważnym elementem jest obecność na branżowych forach i grupach dyskusyjnych. Niewątpliwie pomoże Ci też śledzenie blogów IT – na bieżąco będziesz wiedział, co w branży piszczy.


Szukasz nowinek w IT – sprawdź 15 polskich tech influencerów, których warto znać


Jakie najpopularniejsze języki programowania – bez HTML i CSS ani rusz

Te dwa języki są podstawowymi „cegiełkami” kodowania strony internetowej. Jeżeli ich nie znasz, nie stworzysz żadnego projektu strony. Przed rozpoczęciem pierwszej pracy w IT, będziesz musiał więc opanować kodowanie z HTML i CSS. Dzięki temu pierwszemu opiszesz strukturę informacyjną strony, stworzysz linki czy akapity i zaprojektujesz, jak Twój dokument ma wyglądać w przeglądarce. CSS to język formatowania treści i służy przede wszystkim do tego, aby zaplanować, jak poszczególne elementy mają wyglądać na stronie – np. czcionka, kolor, położenie ramek, itd.


Znajomość samego HTML czy CSS nie zagwarantuje Ci pracy. Aby projektowane przez Ciebie strony były odpowiedzią na zmieniające się potrzeby klientów, musisz posługiwać się JavaScript. To język skryptowy, który obsługiwany jest w przeglądarce internetowej. Pozwoli Ci on na dodawanie do Twojej strony dużo większej ilości funkcjonalności, dzięki którym stanie się ona interaktywna. Przykładem może być np. czat na Facebooku, dodawanie zdjęć do Instagrama czy wypełnianie formularzy w Twoim banku internetowym.

Wskazówka: JavaScript to obecnie najbardziej popularny język programowania na świecie. Nieważne więc jakie masz plany zawodowe, zastanów się czy nie przyda Ci się on w rozwoju kariery w IT. Jak wygląda praca programisty i co warto wiedzieć o tym zawodzie – sprawdź tutaj: programista przyszłości - jak wygląda branża IT w 2016 roku?

Jeżeli poznasz już wyżej wspomniane podstawy, możesz zacząć szukać rozwiązań, które pomogą Ci projektować szybciej i bardziej efektywnie. Oto kilka przykładów.


jQuery – zamiast kodować wszystko od podstaw w JavaScript możesz skorzystać z jQuery. To zbiór wtyczek i rozszerzeń, które sprawiają, że możesz do swojego projektu dodawać gotowe elementy i tym samym szybciej pracować.


Frameworks JavaScript – np. AngularJS, Backbone, Ember, ReactJS – to swego rodzaju szkielety do budowy aplikacji, które definiują strukturę oraz ogólny mechanizm jej działania. Pozwalają one przyspieszyć pracę i zminimalizować ilość kodowania.


Przede wszystkim pisanie – podstawa nauki Junior Frontend Developera

Jeżeli poznasz już podstawy programowania i języki, koniecznie musisz regularnie… pisać. Tylko w ten sposób, poprzez stworzenie kilku samodzielnych projektów, poznasz praktykę pisania stron internetowych. Zacznij od stworzenia swojego wirtualnego CV i portfolio, które będziesz mógł zaprezentować potencjalnemu pracodawcy. Możesz też pisać własnego bloga o tym, jak przechodzisz przez poszczególne etapy swojej nauki. Będzie to doskonała próbka Twoich umiejętności. Swoimi pracami dziel się również z innymi programistami, np. poprzez GitHuba. Możesz zyskać od nich wiele cennych wskazówek, rozwiać swoje wątpliwości, a także zrecenzować swoje pomysły.

Myślisz o tym, by zostać Junior Frontend Developerem? Dołącz do naszej społeczności na BrainJobs, gdzie szukamy prawdziwych talentów IT. Stworzenie darmowego profilu zajmie Ci 5 minut, a my znajdziemy dla Ciebie pracę Twoich marzeń.