W tym wpisie znajdziesz:

 • kto to jest Back-end Developer?
 • dla kogo to jest praca?
 • jakie języki programowania trzeba znać?
 • o czym warto pamiętać oprócz nauki programowania?

Jak wygląda praca Backend Developera?

Obecnie praca starego, dobrego webmastera jest podzielona na dwie części i co za tym idzie, dwa oddzielne stanowiska. Podczas gdy Frontend Developer odpowiada za warstwę prezentacji, Backend Developer zajmuje się logiką całego projektu. Składa się na nią tworzenie oprogramowania (kodu) powstającej strony, co zapewnia jej techniczną funkcjonalność. Do obowiązków Backendu należy także nadzór nad serwerowym zapleczem oraz bezpieczeństwem i rozwojem zastosowanych rozwiązań. Można więc powiedzieć, że programista na tym stanowisku wprawia w ruch machinę, zapewniającą ruch i płynne działanie całej aplikacji.

Jak znaleźć pracę w IT i co wybrać ?

Pierwsze kroki musisz zacząć oczywiście od języków programowania. Uwaga, dobrze się zastanów na ich wyborem. Jako programista warstwy Backend musisz przyswoić więcej wiedzy, a języki server-site, czyli pracujące po stronie serwera WWW, są trudniejsze niż języki strony klienta, takie jak HTML, JavaScript czy CSS. Jak więc zacząć? Przydatne będą kierunkowe studia lub specjalistyczny kurs. Oczywiście nie obędzie się bez samodzielnej, systematycznej nauki i korzystania z filmów instruktażowych czy porad na internetowych forach.


Nasza wskazówka: na początek możesz zacząć od Pythona – to jeden z najłatwiejszych języków programowana. Jak już zapoznasz się z jego specyfiką i będziesz wiedział co Ci pasuje, a nauka pójdzie Ci łatwiej.


Back-end – czy to praca czy dla mnie?

Znasz JavaScript, HTML i Pythona i nadal zastanawiasz się, co dalej z moją karierą w IT? To zależy przede wszystkim od Twoich indywidulanych preferencji. Jak podkreślają praktycy, Backend często bywa bardziej złożony, ale także bardziej uporządkowany – ma wiele racjonalnych rozwiązań i wzorców projektowych, które można zastosować w swojej pracy. Frontend jest natomiast szybszy w nauce. Co jeszcze?

 • Backend – wymaga znajomości trudniejszych technologii i frameworków, ciężkiej pracy i cierpliwości – efekty pracy nie są widoczne od razu. Ta opcja będzie lepsza dla osób, które przede wszystkim chcą satysfakcji z samodzielnie zrealizowanych projektów, a nie koniecznie lubią być na tzw. pierwszym froncie.
 • Frontend będzie łatwiejszy do szybkiej nauki i stworzenia efektownej aplikacji, ale będzie się trochę różnił od prawdziwego programowania. Efekt pracy widać zazwyczaj od razu, jest też większa szansa na docenienie Twoich projektów.

Jeżeli lepiej czujesz się jako Frontend Developer – sprawdź tutaj: Junior Frontend Developer - jakie umiejętności na start?


Ile zarabia programista – czy opłaca się praca na Backendzie

Czy wiesz, że za średnie wynagrodzenie na stanowisku Back-end Developer można kupić 99 sekundy lotu w kosmos? Według serwisu Goldenline przeciętny programista z tą specjalizacją zarabia 5450 zł netto.


A oto średnie miesięczne wynagrodzenie na stanowisku Backend Developer w Warszawie według Zarobkiwit.pl

- Programista PHP/Python – z doświadczeniem do 1 roku – ok 6 000 zł brutto
- Programista PHP/Python – z doświadczeniem od 1 do 3 lat – ok 8 000 zł brutto
- Programista PHP/Python – z doświadczeniem od 3 do 5 lat – ok 12 000 zł brutto
Co musisz znać, żeby zostać Backend Developerem – przede wszystkim języki server-side!

Backend Developerzy w swojej pracy wykorzystują szereg języków programowania i frameworków, które budują oprogramowanie serever-side. Oto najpopularniejsze technologie, które warto znać.


 • Ruby jest dynamicznie typowanym i obiektowym językiem programowania ogólnego przeznaczenia. Jest dobry do budowania skomplikowanej logiki po stronie bazy danych na stronie. Łączy funkcjonalności warstwy Backend i bazy danych, takich jak Oracle i SQL. Jest idealny dla startupów, łatwy w konserwacji i wymaga dużego natężeniu ruchu. Przykłady stron: Hulu, Twitter czy Github.
 • Java to objektowy język którego podstawowe koncepcje zostały przejęte z języka C ++, łatwiejsza do nauczenia się. Jest jednym z najbardziej popularnych i powszechnie znanych języków, który często stosuje się w przedsiębiorstwach i stronach o dużym natężeniu ruchu, które potrzebują miejsca na rozbudowę. Odłamkiem Java jest Java EE platforma na której jest budowana większość systemów bankowych. Amazon po częśći używa Java oraz wieksza część Linkedina.
 • C# to udoskonalona wersja drugiej generacji języka C i jeden z pierwszych języków programowania Backend. C# ma przeznaczenie ogólne i jest wersją skierowaną na obiekty, specjalnie opracowany przez firmę Microsoft dla .NET Framework.
 • Python: to język z mniejszą liczbą kodów, szybki i stosunkowo łatwy w nauce. Można go wykorzystać do tworzenia różnorakiego oprogramowania. Nacisk kładzie się na czytelność i prostotę, co sprawia, że jest idealny dla początkujących. Dostępny na otwartej licencji. Wykorzystywany m.in. w serwisie YouTube, a także aplikacjach tworzonych np. przez NASA, Google, IBM, Yahoo czy Nokia.
 • PHP to najbardziej popularny obiektowy język server-site. Dostępny jest na otwartej licencji i jest stosunkowo prosty w nauce. Służy przede wszystkim do ciągnięcia i edycji informacji w bazie danych. Najczęściej powiązany z bazami danych napisanych w języku SQL. PHP idealnie nadaje się do tworzenia złożonych aplikacji zarządzających dużymi ilościami danych: forami dyskusyjnymi, systemami zarządzania treścią, sklepami internetowymi.
 • Perl (obecnie Perl 5) to język wysokiego poziomu o ogólnym zastosowaniu. Jest językiem interpretowanym i dobry dla programowania baz danych zintegrowanych, m.in. z Oracle, Sybase czy MySQL. Podobnie jak Python i Ruby jest obiektowy i otwarty.
 • Node.js to jedna z najbardziej popularnych platform do tworzenia aplikacji internetowych. Pozwala programistom na budowę pierwszych serwerów i aplikacji sieciowych z JavaScript. Może być wykorzystany do stworzenia niewielkiej strony czy zwykłego bloga.


Kodowanie to podstawa, ale nie lekceważ innych umiejętności – o czym warto pamiętać szukając pierwszej pracy w IT?


Już wiesz, w czym jesteś najlepszy, na bieżąco śledzisz newsy z branży IT – uważasz, że pora na znalezienie pracy jako Junior Backend Developer? Zwróć uwagę na to, jakie posiadasz dodatkowe umiejętności i tzw. kompetencje miękkie. Pracodawcy będą oczekiwali od Ciebie przede wszystkim doskonałej znajomości języka angielskiego, ale także tego, abyś bez problemu współpracował z zespołem i dogadał się z klientem czy szefem, który kompletne nie rozumie Twojej pracy. Być może pracując w Backendzie nie będziesz musiał chodzić codziennie na spotkania, ale warto pracować nad swoim wizerunkiem i efektywną komunikacją.


Chcesz zostać Junior Backend Developerem? Dołącz do naszej społeczności na BrainJobs, gdzie szukamy prawdziwych talentów IT. Stworzenie darmowego profilu zajmie Ci 5 minut, a my znajdziemy dla Ciebie pracę Twoich marzeń