W tym wpisie znajdziesz:

  • jak wygląda praca testera oprogramowania?
  • jakie umiejętności na start?
  • czy trzeba umieć kodować?
  • perspektywy i zarobki?

Praca testera oprogramowania – na czym polega?

Najprościej rzecz biorąc na tym, by sprawdzić oprogramowanie przed jego sprzedażą i zapobiec powstawaniu błędów, które mogą wystąpić podczas jego użytkowania. A konkretnie to na poszukiwaniu, wykrywaniu, przeprowadzaniu badań, a co najważniejsze na stałym uczeniu się oprogramowania, które pomoże automatyzować cały proces.


Najpopularniejsze typy i metodologie testowania produktu:


# Manual Testing - ręczne przeklikanie produktu i manulane sprawdzenie efektywności wszystkich funkcji;


# Automated Testing - przygotowanie skryptów i programów, które automatyzują testowanie ręczne. Posiadanie solidnej wiedzy na temat programowania jest tutaj kluczowe. Technologie, które ułatwią przygotowanie automatycznych testów to m.in. PHP, JavaScript, Ruby.


# Unit Testing - skrypty i programy sprawdzające poszczególne części aplikacji;


# Smoke Testing - testowanie produktu jeszcze na poziomie budowy aplikacji.


# Regression Testing - odnajdywanie błędów w fazie post-testowej;


# Inne Metody: Security Testing (bezpieczeństwo aplikacji), Performance Testing (sprawdzanie efektywności produktu).


Jakie umiejętności na start, czyli co będzie pomocne w znalezieniu pierwszej pracy?

Osoby, które chcą znaleźć pierwszą pracę w IT, często boją się, że ich umiejętności programowania będą niewystarczające. Tutaj mamy dobrą wiadomość – aby zostać testerem nie trzeba umieć pisać doskonałego kodu. Pamiętajmy, że osoby na tym stanowisku pracują przede wszystkim na gotowych produktach. Oznacza to, że wczuwają się w rolę użytkownika oprogramowania i używają interfejsu aplikacji.


Można więc powiedzieć, że tester oprogramowania to stosunkowo łatwy sposób na znalezienie pierwszej pracy w IT. Osoba na tym stanowisku musi przede wszystkim sprawnie posługiwać się komputerem, systemem operacyjnym i przeglądarką. Co jeszcze? Konieczna będzie podstawowa wiedza informatyczna i chęć uczenia się. O ile łatwo bowiem wystartować, to z biegiem czasu trzeba regularnie rozwijać swoje umiejętności.


Kolejna rzecz to praktyka – pomocny będzie np. staż lub specjalistyczny kurs, na których można poznać podstawy tego zawodu i zdobyć certyfikat lub referencje potwierdzające nasze umiejętności.


Chcesz wiedzieć więcej, o tym jak zacząć karierę IT – sprawdź nasz wcześniejszy wpis: wskazówki, które pomogą Ci zacząć


Perspektywy i zarobki

W czasach kiedy nikt z nas nie wyobraża sobie już życia bez laptopa czy smartfona, a firmy z branży IT prześcigają się we wprowadzaniu coraz to nowych technologii i aplikacji, zawód testera oprogramowania nabiera na znaczeniu. Tym bardziej, że pracodawcy cały czas szukają osób, które zasilą ich zespoły IT, a kandydatów na to stanowisko ciągle brakuje. Testerzy, którzy kontrolują jakoś aplikacji są coraz częściej stawiani na równi z programistami. Przekłada się to również na ich atrakcyjne zarobki. Jak to wygląda w Warszawie?


  • Początkujący Automatic Tester z doświadczeniem do 1 roku może liczyć na ok 6000 tys. zł brutto, a po pierwszych 3 latach nawet na 8000 tys. zł brutto.
  • Z kolei Manual Tester, który dopiero zaczyna i ma mniej niż 1 rok doświadczenia zarobi ok 5000 tys. zł brutto, a po pierwszych 3 latach ok 7000 tys. zł brutto.

Chcesz wiedzieć, jak zarobki w IT kształtują się w innych miastach, sprawdź tutaj: Zarobki w ITPraca Testera Oprogramowania jest dla Ciebie? Dołącz do naszej społeczności na BrainJobs, gdzie szukamy prawdziwych talentów IT. Stworzenie darmowego profilu zajmie Ci 5 minut, a my znajdziemy dla Ciebie pracę Twoich marzeń.