W tym wpisie znajdziesz:

  • profil idealnego Mobile Developera
  • 5 umiejętności, których szukają pracodawcy

Czy istnieje idealny Mobile Developer – czyli dla kogo to praca?

Rozwój aplikacji mobilnych to dobra opcja dla każdego, kto chce zgłębiać przemysł cyfrowy i ma pomysły, co jeszcze można wprowadzić do dzisiejszych smartfonów. Rynek cały czas się rozwija, a branża potrzebuje ludzi do tworzenia coraz to nowych aplikacji.


Co zrobić, aby na rynku pracy wyróżnić się z tłumu i szlifować swoje umiejętności? Ćwicz projektowanie aplikacji, śledź mobile nowości i pracuj nad swoim zmysłem artystycznym. Praca Mobile Developera znacząco różni się od standardowego programowania. Na tym stanowisku, oprócz znajomości języków, będzie trzeba wyczuć aktualne trendy i potrzeby milionów użytkowników smartfonów. Tylko to zagwarantuje Ci stworzenie aplikacji na miarę Instagrama czy PokemonGo.


Jesteś na bieżąco z nowinkami ze świata IT – sprawdź czy znasz 15 polskich tech influencerów,


Mobile Developer - jakich umiejętności szukają pracodawcy?

#1 Praca jako iOS Developer czy Android Developer – kluczem jest znajomość wielu platform

W branży aplikacji mobilnych nie wystarczy znać się na jednej platformie – trzeba być wszechstronnym i umieć tworzyć appki wszelkiego rodzaju dla różnych urządzeń.


Pracodawcy szukają osób, znających kodowanie i mających doświadczenie w iOS, Android, Windows Phone i Blackberry.


Kwestią czasu jest bowiem to, kiedy aplikacja z Apple Store będzie dostępna w Google Play dla Androida czy BlackBerry. Jeżeli więc będziesz tworzyć funkcjonalne projekty na wiele platform, będziesz bardziej atrakcyjnym kandydatem na Junior Mobile Developera.


#2 Rozwijaj swoje umiejętności z zakresu UX/UI design – będzie Ci łatwiej tworzyć unikalne projekty

Tworzenie aplikacji mobilnych to nie jest zwykłe kodowanie. Kiedy użytkownik na swoim smartfonie ma do wyboru miliony appek do ściągnięcia, Twój projekt musi przede wszystkim przyciągnąć jego uwagę. Dlatego też, jeżeli chcesz zostać Mobile Developerem musisz znać i rozróżniać pojęcia UX (user experience) czyli doświadczenie użytkownika i UI (user interface) – interfejs użytkownika.


Pierwsze to jest to, czego użytkownicy doświadczają podczas korzystania z aplikacji, a drugie to, czego ludzie używają w komunikacji z produktem. Co to oznacza w praktyce? Twoja aplikacja powinna być łatwa w użyciu, mieć super design i wyróżniać się swoją użytecznością. Korzystanie z niej musi być intuicyjne i szybkie – inaczej przepadnie w morzu innych projektów. Rolą Mobile Developera jest więc tak ją zaprojektować, aby spełniała te kryteria. Dlatego też pracodawcy szukają osób, które nie tylko znają się na programowaniu, ale mają umiejętności z zakresu projektowania UX/UI. To znacząco podnosi ich szansę na znalezienie dobrej pracy.


Wskazówka: sprawdź oferty kursów, w ramach których możesz nauczyć się projektowania UX/UI, a także najpopularniejsze aplikacje, aby zorientować się, co tak naprawdę w nich jest.


#3 Nowoczesne języki programowania – co musisz znać na początek?

Podstawą do zbudowania swojej pozycji na rynku pracy w IT jest oczywiście znajomość nowoczesnych języków programowania. Bez tego ani rusz. Branża IT cały czas się zmienia – to już wiemy – dlatego, jeżeli chcesz zrobić karierę w IT na bieżąco musisz śledzić wszystkie nowości.


Od czego zacząć? Na początek zdecyduj się na podstawową platformę pracy - Android czy iOS. Jeśli wybrałeś pierwszą opcję, poćwicz swoje umiejętności w Javie, systemy budowania i zarządzania aplikacjami (np. Gradle), szablony projektowania - MVC, Dependency Injection, Observer. Ci z was, kto chciałby projektować w iOS? Naukę zaczynaj od Objective-C (Swift odradzamy, ponieważ zmienia się zbyt intensywnie i dość często), zapoznaj się z arichitekturą appek. MVC i Observer również będą pomocne. Wielkim plusem będzie takżee doświadczenie w programowaniu C++.


Wskazówka: to co odróżni Cię od innych kandydatów to znajomość najbardziej niszowych języków, takich jak np. applowski Xcode.


#4 Naucz się myśleć, jak Mobile Developer

Jeżeli na poważnie myślisz o karierze w branży mobilnej, koniecznie zapoznaj się z metodologią Agile. Często określana ona jest jako tzw. zwinny sposób myślenia. Jej główna zasada brzmi: projekty to ludzie, a nie narzędzia i techniki czy procesy. Jakie ma to przełożenie na pracę Mobile Develpoera? To umiejętność współpracy z różnymi zespołami i patrzenie na projekty z punktu widzenia odbiorcy końcowego, a nie programisty.


#5 Praca w IT po studiach czy bez studiów – dylemat branży IT

Temat studiów informatycznych praktycznie nie ma końca. Jeżeli nie masz stopnia naukowego z IT, nie jest wykluczone że zrobisz karierę, jako Mobile Developer. Coraz częściej pracodawcy zamiast papierka potwierdzającego wykształcenie oczekują próbki Twoich możliwości. Jeżeli więc Twoja appka zadebiutowała w App Store lub pracujesz nad projektem pro-bono – pochwal się tym na rozmowie kwalifikacyjnej. Jednak pamiętaj, że potwierdzenie Twojej wiedzy w formie certyfikatu, stopnia naukowego czy kursu on-line sprawi, że będziesz bardziej wiarygodny jako specjalista w swoje dziedzinie i zyskasz większe szanse na awans.


Szukasz pracy jako Mobile Developer? Dołącz do naszej społeczności na BrainJobs, gdzie szukamy prawdziwych talentów IT. Stworzenie darmowego profilu zajmie Ci 5 minut, a my znajdziemy dla Ciebie pracę Twoich marzeń.