W tym wpisie znajdziesz:

  • od czego zacząć rekrutację na stanowisko testera?
  • gdzie szukać najlepszych kandydatów?
  • jak skutecznie prowadzić proces rekrutacji?

Standardowe ogłoszenia o pracę nie są w branży IT skuteczne. Rynek pracy w IT od dawna należy do pracowników, a co za tym idzie, wymaga od rekruterów specjalnego podejścia. Developerzy, testerzy, itp. to osoby, których praca najczęściej znajduje sama. Ci najlepsi, nie szukają jej w ogóle – mają zapewnione atrakcyjne warunki u swoich obecnych pracodawców. Dlatego też, proces rekrutacji testera, który pełni kluczową rolę w tworzeniu produktów i wypuszczania ich na rynek, trzeba dobrze przemyśleć i z góry zaplanować.

Kogo tak naprawdę szukasz – na początku stwórz profil kandydata!

Odpowiedź na to pytanie jest kluczowe już na początku rekrutacji. Jakie zadania będzie wykonywała osoba na tym stanowisku i jakie umiejętności i wiedzę musi posiadać. Czy będzie pracowała w zespole z Managerem Produktu i Developerami? Czy będzie współpracować z międzynarodowym środowiskiem? Jakie kompetencje miękkie musi posiadać? Jeżeli chcesz zatrudnić najlepszego testera, musisz przygotować zestaw cech i umiejętności, najważniejszych dla firmy, poszukującej pracownika.

Gdzie szukać najlepszych software testerów – wyjdź poza standardowe ogłoszenie o pracę

Niestety publikacja ogłoszenia na popularnym portalu może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Aby znaleźć dobrego pracownika niezbędny jest dobry research, dotarcie do najlepszych osób na rynku i przekonanie ich do pracy w Twojej firmie. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z usług wyspecjalizowanych firm zewnętrznych, które nie tylko posiadają własne bazy kandydatów (np. BrainJobs) i na bieżąco są z nimi w kontakcie, ale także mają specjalistyczną wiedzę techniczną, niezbędną w rekrutacji w IT.

Co możesz zrobić, aby samodzielnie znaleźć testera?

  • Udział w imprezach branżowych – targi, warsztaty czy konferencje to świetne miejsce na nawiązanie znajomości i rozpuszczenie informacji o poszukiwaniach software testera. Można też poprosić organizatora o przekazanie takiej informacji uczestnikom.
  • Nawiązanie relacji ze społecznością IT – możesz to zrobić np. przez popularny serwis Meetup, gdzie programiści i testerzy na bieżąco śledzą wydarzenia z branży.
  • Media społecznościowe, takie jak Twitter, LinkedIn, tech blogi czy nawet Facebook są dobrym miejscem na poszukiwania – wystarczy zamieścić krótką wiadomość z najważniejszymi informacjami nt. oferowanego stanowiska czy skomentować dyskusję.
  • Ogłoszenie o pracę – decydując się na tę, podstawową formę pamiętaj, aby Twoja oferta wyróżniała się spośród innych i przede wszystkim zawierała konkrety. Nie unikaj podawania oferowanego wynagrodzenia – to teraz praktycznie standard w IT. Możesz wykorzystać do tego np. widełki płacowe. Opisz także dodatkowe bonusy, możliwość pracy w elastycznych godzinach, dostęp do szkoleń, itp. To może zwrócić uwagę kandydatów na Twoje ogłoszenie.

Proces rekrutacji – jak go poprowadzić szybko i efektywnie

Kiedy już skompletujesz CV, które będą spełniać Twoje wymagania, możesz przejść do procesu rekrutacji. Najpopularniejsze są oczywiście rozmowy kwalifikacyjne. Ale kiedy zatrudniasz software developera możesz skorzystać z innego sposobu. Na początek rozmowa telefoniczna. To pomoże Ci zaoszczędzić sporo czasu – upewnisz się czy kandydat nadal jest zainteresowany, od kiedy jest dyspozycyjny i sprawdzisz jego podstawowa wiedzę.

Jak poprowadzić taką rozmowę?

  • Na początku zrób wprowadzenie – przedstaw firmę, stanowisko i warunki, jakie oferujesz;
  • Zapytaj kandydata o jego doświadczenie i o projekt, nad którym ostatnio pracował;
  • Zadaj parę łatwych pytań z dziedziny testowania, które sprawdzą jego podstawową wiedzę;
  • Zadaj partię trudniejszych pytań, po których dowiesz się, jak kandydat podchodzi do sytuacji kryzysowych, rozwiązywania problemów, raportowania czy współpracy z zespołem
  • Dowiedz się, czy Twój rozmówca jest zainteresowany ofertą i czy ma jakieś pytania

10 pytań, które musisz zadać testerowi oprogramowania na rozmowie kwalifikacyjnej znajdziesz tutaj

Jeżeli obie strony są zainteresowane dalszą współpracą, kolejnym krokiem może być zaproszenie na rozmowę albo wykonanie prostego zadania. Co dzięki temu możesz zyskać? Poznasz jego podejście do pracy, procesy i metody, jakim się posługuje. Jakie dać mu zadanie? Oczywiście takie, jak ma wykonywać podczas pracy. Jeżeli projekt ma charakter poufny, nie zapomnij o odpowiedniej klauzuli i umowie.

Co sprawdzić podczas zadania testowego?

  • Czy zadanie jest w pełni zrozumiałe? Jeżeli jest skomplikowane – czy kandydat zadaje dodatkowe pytania, upewnia się czy dobrze je zrozumiał?
  • Czy zadanie zostało ukończone w terminie?
  • Czy kandydat posiada specjalistyczną wiedzę?
  • Czy posiada umiejętności, które są wymagane na to stanowisko – znajomość narzędzi i technologii, krytyczne myślenie, automatyka itp.

Jak wybrać najlepszego pracownika?

Przede wszystkim trzymaj się ustalonego scenariusza. Wszystkim kandydatom zadawaj te same pytania i notuj ich odpowiedzi, aby zaraz po rozmowie je podsumować. Zapisz też swoje uwagi – będzie Ci łatwiej porównywać kandydatury podczas finalnej decyzji. Jeżeli zdecydujesz się na zadanie testowe – przygotuj jedno, które przekażesz wszystkim osobom aplikującym na stanowisko i porównaj ich efekty. Jeżeli nadal nie możesz podjąć decyzji – zaproś swoich faworytów na dzień próbny. Będziesz wtedy mógł sprawdzić, jak odnajdują się w zespole i jak komunikują się w czasie pracy ze swoimi współpracownikami i przełożonymi.

Jeśli od dłuższego czasu masz problem ze znalezieniem odpowiedniego specjalisty od IT? BrainJobs pomoże Ci znaleźć najlepszych pracowników. Stworzenie darmowego profilu firmy i wystawienie ogłoszenia zajmie Ci zaledwie 15 minut.