W tym wpisie znajdziesz:

  • sprytny sposób na szukanie tech talentów
  • co to jest GitHub
  • jak szukać pracowników IT na GitHub

Jak GitHub może pomóc w sourcingu?

GitHub to obecnie największa na świecie witryna kodowania społecznego. Jest to swojego rodzaju portal social media w formie repozytorium dla projektów open-source. Jego podstawową funkcją jest ułatwienie użytkownikom współdzielenia kodu i współpraca nad projektami. Innymi słowy, GitHub to taki Facebook dla programistów. W bardzo ogólnym skrócie.


Spece od HR są zgodni, że tradycyjne ogłoszenia o pracę nie przynoszą już oczekiwanych efektów w rekrutacji IT. Aby znaleźć dobrego developera trzeba więc szukać innych możliwości dotarcia. Opcją jest skorzystanie właśnie z GitHuba. Dzięki niemu możemy znaleźć osoby, które spełniają profil naszego idealnego kandydata i od razu sprawdzić ich umiejętności techniczne. GitHub jest narzędziem bezpłatnym, a co najważniejsze jest bardzo ważną częścią tzw. workflow dla zaawansowanych developerów, którzy za jego pomocą tworzą programy i dzielą się z nimi ze społecznością.


GitHub to kopalnia talentów IT. Jednak, jeżeli chcemy je znaleźć – trzeba wiedzieć, jak i gdzie szukać. Podstawa to profil developera, poprzez który dowiesz się, jakie ma zainteresowania i umiejętności, gdzie pracuje i jak się z nim skontaktować.
Jeżeli sięgniesz głębiej w jego profil, znajdziesz strony internetowe i blogi osobiste, a także projekty, którymi użytkownicy chcą się podzielić – to idealny sposób na sprawdzenie umiejętności w praktyce.


Pomocne w rekrutacji będzie również to, czy dana osoba jest popularna wśród użytkowników platformy. Jeżeli jego profil śledzi wiele osób, to znak, że developera ma wysokie umiejętności i dobrą reputację.


Strony - to jest miejsce, w którym można zobaczyć w jakie projekty programista jest zaangażowany. Nawet jeśli całkowicie nie dotycz to dziedziny tech, z tej sekcji możesz dowiedzieć się, jakie zainteresowania ma potencjalny kandydat.


Repozytoria projektów – ta sekcja zawiera repozytoria projektów open-source, które programista aktualnie rozwija, ale także te, które są przez niego skopiowane i modyfikowane.


Aby ocenić popularność projektów dewelopera we wspólnocie GitHub, najlepiej sprawdzić ile osób jest zainteresowanych jego projektami, np. poprzez tzw. „rozwidlenie” (ang. forked).

Opcja ta tworzy kopię, która pozwala na modyfikację kodu i wykorzystanie go do własnych projektów. Duża ilość aktywności członków portalu wskazuje, że deweloper stworzył lub pracuje nad popularnym projektem.
Jak szukać deweloperów na Github – krok po kroku

1. Załóż konto

Wyszukiwarka Github ma ograniczone funkcje dla osób, które nie są zalogowane. Zacznij więc od rejestracji na portalu.


2. Uruchom nowe wyszukiwanie

Zanim zaczniesz, przemyśl kompetencje idealnego kandydata i wybierz kryteria, które będą dla Ciebie najważniejsze w rekrutacji. Mogą to być: popularność użytkownika w sieci, język i konkretne umiejętności czy jego lokalizacja.


Oto kilka przykładów, jak można wyszukiwać na GitHub:

  • Język: Ruby on Rails, Lokalizacja: Warszawa, Followersi: 5..10
  • Język: JavaScript, Lokalizacja: Poznań, Followersi: <50


3. Filtrowanie profilów kandydatów

Domyślnie w wynikach wyszukiwania GitHub zwykle pokazuje repozytoria użytkowników, a nie ich profile. Aby znaleźć profile programistów, trzeba szukać poprzez filtr użytkownicy.


4. Kontakt z potencjalnym pracownikiem

Jeżeli znaleźliśmy już developera, który spełnia nasze kryteria, musimy się z nim skontaktować. Dzięki GitHub jest to bajecznie proste – większość użytkowników udostępnia swój adres e-mail na swoim profilu.

Jeśli od dłuższego czasu masz problem ze znalezieniem odpowiedniego specjalisty od IT? BrainJobs pomoże Ci znaleźć najlepszych pracowników. Stworzenie darmowego profilu firmy i wystawienie ogłoszenia zajmie Ci zaledwie 15 minut.