W tym wpisie znajdziesz:

- dlaczego warto być aktywnym na rynku pracy?

- co warto robić nawet wtedy, kiedy nie szukasz pracy?


Jak wygląda sytuacja w branży IT?

W związku z tym, że branża IT ciągle się rozwija, najlepszą opcją dla programisty, aby utrzymać swoją pozycję na rynku pracy, jest bycie gotowym do zmian nawet wtedy, kiedy sytuacja tego nie wymaga. Otwartość na zmiany i praca nad swoją marką w Internecie może poskutkować znalezieniem oferty marzeń. Kto wie – może te najlepsze czyhają gdzieś w pobliżu? Dlatego w IT trzeba być zawsze na czasie i przygotowywać się do skoku, kiedy tylko pojawi się taka możliwość.


Nie można przewidzieć tego, co się stanie

Szczególnie w IT. Twoja firma może zostać przejęta, albo zmieni się dyrektor Twojego pionu i będzie trzeba pożegnać się z przyjemnym stanem rzeczy. Nawet najbardziej stabilne firmy są narażone na ciągłe zmiany, a z pozory bezpieczna umowa o pracę przed nimi nie uchroni. Niespodziewana starta dotychczasowego zajęcia i konieczność szybkiego znalezienia takiego, które nie zawsze jest zgodne z naszymi wymaganiami to najgorszy scenariusz. Ale to sytuacja, która może wpłynąć na dalszą karierę w IT i zatrzymać jej rozwój.


Pewnych ofert nie można odrzucić

Z drugiej strony nawet wtedy, kiedy nie wyobrażamy sobie, że możemy pracować gdzieś indziej, warto być otwartym na możliwości i dostępnym dla potencjalnych pracodawców. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś nas zauważy i zaoferuje dużo lepsze warunki. Czy znasz takie powiedzenie, że szczęście chodzi parami? No właśnie – podobnie może być w Twoim przypadku i nigdy nie wiesz czy jutro nie dostaniesz propozycji, dzięki której wypłyniesz w IT na szerokie wody.


Nie do końca wiesz, jak rozwijać swoją karierę IT? Może ci w tym pomóc Mentor – sprawdź, gdzie szukać i czy warto go mieć


Lepiej dmuchać na zimne

Jeżeli nie myślisz o zmianie pracy to nie znaczy, że CV i portfolio możesz rzucić w ciemny kąt. Najlepszy moment na przygotowanie swojego życiorysu to ten, kiedy jesteś w trakcie realizacji super projektów, osiągasz dobre wyniki w pracy i jesteś z niej zadowolony. Dlatego aplikację trzeba aktualizować na bieżąco i dostosowywać ją do swoich aktualnych osiągnieć. To nie tylko dobry sposób na zapamiętanie wszystkich zrealizowanych projektów, ale także zabezpieczenie się przed nieprzewidywalnym wypadkiem – jeżeli z dnia na dzień będziesz musiał pożegnać się ze swoją dotychczasową pracą, napisanie CV i stworzenie portfolio będzie trudniejsze.


Co więc trzeba zrobić?

Zadbaj o bieżące aktualizowanie profilu na LinkedIn, swojej strony, bloga, portfolio czy CV o kolejne realizacje i umiejętności, które zdobywasz. Dołącz do grup w mediach społecznościowych, w których pojawiają się oferty pracy. Skorzystaj też z narzędzi bardziej pasywnych, takich jak BrainJobs. Jak to działa? Wystarczy krótka rejestracja w której określasz swoje preferencje, a w odpowiedzi dostajesz aktualne oferty z pełnym opisem stanowiska i widełki płacowe, które spełniają Twoje wymagania. Co jeżeli masz pracę i nie chcesz, aby Twój szef dowiedział się, że jesteś aktywny na rynku? Wystarczy włączyć odpowiedni profili Silent Mode, dzięki któremu możesz sprawdzać aktualne propozycje w pełni anonimowo.


Chcesz sprawdzić jak to działa? Dołącz do naszej społeczności na BrainJobs, gdzie szukamy prawdziwe talenty IT. Stworzenie darmowego profilu zajmie Ci 5 minut, a my znajdziemy dla Ciebie pracę Twoich marzeń.