W tym wpisie znajdziesz

- czy warto zdobyć stopnień naukowy?

- czy wszyscy developerzy mają wyższe wykształcenie?

- wykształcenie a rekrutacja?


Nudne zajęcia, sesje z nikomu niepotrzebnymi przedmiotami, a dla wielu konieczność zaciągnięcia kredytu studenckiego. Czy warto poświęcać na to swój czas? Coraz częściej słychać o programistach, którzy nigdy nie zdobyli stopnia naukowego i odnoszą sukces w Dolinie Krzemowej. Z drugiej strony dzisiaj programowania może nauczyć się każdy – wystarczy pomoc Googla, media społecznościowe i kursy internetowe. Dlatego też przyszłe pokolenie, które od podstawówki uczy się kodu i budowy aplikacji, może całkowicie zmienić branżę IT, a kierunkowe wykształcenie przestanie mieć dla nich znaczenie.


Czy wszyscy developerzy mają wyższe wykształcenie?

Okazuje się, że absolutnie nie. Według amerykańskiego badania Developer Survey 2016 69 proc. respondentów to samouki, a aż 56 proc. nie ma stopnia naukowego z nauk informatycznych.


Jednak wróćmy na nasze polskie podwórko IT. Według raportu płacowego w 2015 roku, najwyższe wynagrodzenia otrzymywały osoby, które ukończyły studia wyższe z tytułem magistra. Z kolei 1/3 badanych pracowników branży IT ze średnim wykształceniem, pracowała w dziale programistycznym.Jak to wygląda w praktyce czyli podczas rekrutacji?

Weźmy pierwsze 10 ofert pracy dla programistów z popularnego portalu o pracę. Na 10 ogłoszeń przypada trzech lub czterech pracodawców, którzy nie wymagają wykształcenia o profilu informatycznym. Kierunkowe studia są wymagane przeważnie przez największe korporacje. Te mniejsze, o profilu informatycznym, nie przykładają uwagi do stopni naukowych. To znaczy, że pracodawcy zaczynają odchodzić od oceniania kandydata na podstawie jego stopnia naukowego, ale mimo wszystko niektóre nadal zwracają na to uwagę. Ale nawet jeżeli wymóg ten jest zawarty w ofercie to nie oznacza, że nie dostaniesz tej pracy bez wykształcenia. Najważniejsze są bowiem Twoje umiejętności.


Stawiasz pierwsze kroki w karierze IT? Sprawdź koniecznie - sprawdzone wskazówki, które pomogą Ci zaczą


Sam stopień naukowy już nie wystarczy

Rynek pracy w IT kładzie coraz większy nacisk na kompetencje. To oznacza, że sam dyplom uczelni wyższej nie wystarczy już, aby zdobyć wymarzoną prace. Branża tech rozwija się bardzo szybko i nikogo to nie obchodzi to, czego nauczyłeś się w szkole pięć lat czy pięć miesięcy temu. Wszyscy dbają o to, co możesz zrobić dla nich tu i teraz.


Ucz się przez kodowanie

Rozwój, budowa oprogramowania ma obecnie jedną z najniższych barier wejścia na rynek. Dzięki internetowi, wyszukiwarkom czy pomocy innych programistów można wiele się nauczyć, znaleźć szybki kurs, a nawet środki na swoja naukę. Dodatkowo nieograniczona dostępność narzędzi Open Source pozwala na poznanie branży, rozwijanie swoich projektów i budowanie zawodowych kontaktów. Dobry programista obok znajomości wybranych języków musi myśleć krytycznie, rozwiązywać problemy, pracować w zespole i pilnować terminów. Możesz nauczyć się tych umiejętności w szkole lub poza nią. Najcenniejszą rzeczą, jaką możesz mieć, by osiągnąć sukces w tej branży, jest profesjonalne podejście do pracy i trochę (czyt. dużo) dobrych chęci i zaparcia.


Czyli wykształcenie nie ma sensu?

Nie chcemy nikogo zachęcać do rzucania studiów, wręcz przeciwnie – studia to jeden z najpiękniejszych etapów, który wspomina się przez całe życie. W pracy programisty w IT chodzi jednak o więcej niż zdobycie papierka. Co więcej nie gwarantuje on już znalezienia pracy marzeń.


Szukasz pierwszej pracy w IT? Dołącz do naszej społeczności na BrainJobs, gdzie szukamy prawdziwe talenty IT. Stworzenie darmowego profilu zajmie Ci 5 minut, a my znajdziemy dla Ciebie pracę Twoich marzeń.