W tym wpisie znajdziesz

- opis stanowiska Product Managera

- jak doświadczenie testera oprogramowania może pomóc w karierze Product Managera?

- jakie pułapki czekają na Product Managera, który wcześniej pracował jako programista?

- podobieństwa i różnice w zarządzaniu produktem, a zarządzaniu ludźmi?


Zarządzanie projektami (ang. Product Management) to połączenie tzw. User Experience, biznesu i technologii. Co więc należy do obowiązków Product Managera? Można powiedzieć, że pełni on rolę łącznika pomiędzy wszystkimi działami w firmie i jest swoistym szefem produktu, nad którym pracuje. Współtworzy jego wizję, wdraża go i mierzy jego sukces. Do tego niezbędne będą więc umiejętności analityczne, znajomość technik zarządzania projektami i monitorowania wskaźników wydajność oraz wiedza, jak zarządzać budżetem.


Dodatkowo potrzebna jest też umiejętność dobrej komunikacji i współpracy z działami marketingu, sprzedaży, obsługi klienta czy zewnętrznymi partnerami biznesowymi.


Od Testera Oprogramowania do Product Managera – jakie umiejętności mogą być przydatne?


Nie wiadomo, ilu Product Managerów ma doświadczenie w kontroli jakości czy testowaniu oprogramowania, ale jak się okazuje w tych dwóch zawodach możemy znaleźć wiele zbieżnych umiejętności. Najważniejsze jest myślenie skoncentrowane na użytkowniku – najlepsi testerzy skupiają się nie tylko na zmniejszaniu ilości błędów, ale także na przewidzeniu tego, jakie braki ma użytkownik produktu i dostosowanie oprogramowania do jego możliwości. Dobry Product Manager postępuje tak samo – nie skupia się na samych aspektach technicznych produktu, ale na jego znacznie szerszym obrazie.


Najważniejsze cechy Software Testera, które mogą być pomocne na stanowisku Product Managera


 • Wysoki poziom intuicji – przede wszystkim na temat tego, gdzie mogą być błędy;
 • Umiejętność komunikacji z zespołem i przekazywania swoich pomysłów/uwag;
 • Ustalanie priorytetów – wykrywanie najważniejszych błędów i korygowanie ich w pierwszej kolejności;

Programista a Product Manager?


Jaką przewagę będzie miał Programista nad Testerem na stanowisku Product Managera? Przede wszystkim ułatwioną komunikację z zespołem inżynierów. Będzie on lepiej rozumiał strefę techniczną produktu i jego możliwości, lepiej się wczuje w prace swoich kolegów po fachu, a w razie błędów będzie wiedział, ile czasu zajmie ich naprawa. Jednak takie podejście niesie za sobą kilka pułapek. Koncentrowanie się wyłącznie na aspektach technicznych może przysłonić inne, ważne rzeczy (np. budżet, UX czy marketing).


Zagrożenia dla Product Managera, który ma doświadczenie po stronie programowania


 • Nie rób założeń dotyczących technicznych aspektów produktu bez konsultacji ze swoim zespołem – może znasz perfekcyjnie kod, ale nie zawsze wiesz nad czym i jak pracuje teraz cały zespół;
 • Priorytety ustalaj w oparciu o wartość produktu, a nie jego aspekty techniczne – dla Ciebie najważniejsze jest jego szybkie wprowadzenie na rynek, a nie wchodzenie w jego szczegóły techniczne;
 • Pisząc tzw. User Stories pisz językiem zamawiającego, bez wchodzenia w szczegóły realizacji produktu – tak, aby zrozumiał wartości, które są dla niego najważniejsze;

Zarządzanie ludźmi, a zarządzanie produktem


Niestety, te dwa pojęcia nie są ze sobą tożsame. Rolą Product Managera jest zbudowanie zespołu, który … zbuduje odpowiedni produkt. Twoi współpracownicy muszą wierzyć w Twoją wizję produktu i priorytety, które ustalasz.


Zarządzanie ludźmi i zarządzanie produktem – podobieństwa i przydatne umiejętności


 • Umiejętność przekazania swojej wizji produktu i dzielenia się spostrzeżeniami z resztą zespołu;
 • Przekazywanie zespołowi celów projektów i terminów;
 • Dbanie o reputację zespołu – przekazywanie innym współpracowników jego sukcesów, ale też ochrona przed nieprzyjemnymi konsekwencjami, jeżeli coś pójdzie źle;
 • Odpowiedzialność za niepowodzenia i bycie siłą napędową zespołu w ich naprawianiu;
 • Usuwanie przeszkód, które pojawiają się na drodze zespołu podczas realizacji projektu i nie tylko;
 • Pełna dostępność dla wszystkich członków zespołu i gotowość do odpowiedzi na każde pytanie;
Nadszedł czas na awans na Product Managera? Dołącz do naszej społeczności na BrainJobs, gdzie szukamy prawdziwych talentów IT. Stworzenie darmowego profilu zajmie Ci 5 minut, a my znajdziemy dla Ciebie pracę Twoich marzeń.