W tym wpisie znajdziesz:

- 10 pytań, które trzeba zadać testerowi podczas rozmowy rekrutacyjnej


Testowanie oprogramowania ma bardzo szeroki zakres. Wiąże się nie tylko z testowaniem manualnym, ale także analizą wydajności i bezpieczeństwa. To sprawia, że rola testera z biegiem lat nabierała na znaczeniu, a obecnie giganci, tacy jak Microsoft, Google czy Amazon traktują ich na równi z programistami.


Oto 10 kluczowych pytań do kandydata na testera oprogramowania. O czym pamiętać podczas rekrutacji? Nie trzeba skupiać się tylko na jego doświadczeniu i wiedzy technicznej, ale także ocenić jego logiczne myślenie i to, jak radzi sobie w trudnych sytuacjach.


#1 Jakie są procesy, których należy przestrzegać, aby odtworzyć błąd?


Pytanie pomoże Ci znaleźć odpowiedź na to, jak wygląda perspektywa kandydata i czy jest on zdolny do znalezienia usterki w produkcie. Jeśli programista nie jest w stanie znaleźć błędu to poprosi testera o jego odtworzenie. W innym przypadku, jeśli klienci narzekają na usterkę w produkcie, to tester będzie musiał go odtworzyć w środowisku testowym.


#2 Jaka jest odpowiedzialność testera, gdy błąd zostanie znaleziony podczas testów?


To pytanie pomoże Ci zrozumieć, czy i jak kandydat poradzi sobie z ryzykiem. Tester musi najpierw sprawdzić stan błędu, a następnie ocenić na ile jest on ważny. Następnie przekazuje go do lidera zespołu, a po jego potwierdzeniu do programisty, którego błąd dotyczy.


#3 Jak uruchomić przypadki testowe w Quality Center i gdzie są one zapisywane?

W tym przypadku możesz poznać, jaką strategię planowania technicznego ma rozmawiający z Tobą kandydat.


#4 Jaka jest kluczowa różnica między testami prewencyjnymi a reaktywnymi?


Odpowiedź na to pytanie daje perspektywę czy kandydat jest świadomy różnych podejść do testów. Testy prewencyjne prowadzone są zawsze na początku, a reaktywne wtedy, gdy oprogramowanie jest gotowe i występują błędy.


#5 Jaki cel mają kryteria wyjścia?


Odpowiedź na to pytanie świadczy o zorientowaniu kandydata w różnych poziomach, zachodzących w procesie testowania. Celem kryterium wyjścia jest ochrona przed uznaniem zadania za ukończone w przypadku, gdy jakieś jego elementy nie są jeszcze w pełni wykonane.


#6 Od czego zależy poziom ryzyka?


Czy potencjalny pracownik wie, co należy zrobić jeżeli coś pójdzie nie po jego myśli? To pytanie pomoże zrozumieć, jak skutecznie jest on w stanie określić poziom ryzyka zdefiniowanego przez jego właściwości (czyli: wpływ i możliwość wystąpienia błędu). Poziom ryzyka może być użyty do określenia ‘poziomu’ testów, które należy przeprowadzić.


#7 Kiedy wykorzystywane jest testowanie w oparciu o tablicę decyzyjną?


Pytanie, które pomoże sprawdzić wiedzę na temat systemów testowania. Testowanie w oparciu o tablicę decyzyjną to technika projektowania case'ów testowych, która polega na sprawdzeniu działania modułu lub systemu w reakcji na kombinacje warunków wejściowych podanych w tablicy decyzyjnej.


#8 Jak napisać raport o błędach?


Odpowiedź kandydata daje Ci pojęcie o tym, jak bardzo kandydat wierzy w swoje najważniejsze umiejętności i jak wykonuje podstawowe zadania.


#9 Jaki jest cykl życiowy błędu?


Dzięki temu pytaniu dowiesz się, jak dobrze tester zna cykl życiowy błędu i czy nie brakuje mu podstawowej wiedzy technicznej.


#10 Jak tester może się upewnić, że błąd został naprawiony?


Na koniec możesz zadać pytanie, które pozwoli Ci poznać kroki, jakie wykonuje tester, aby przygotować raport o błędzie. Będziesz mógł ocenić nie tylko jego wiedzę i doświadczenie, ale także skrupulatność czy zaangażowanie w wykonywane zadania.


Już od dłuższego czasu masz problem ze znalezieniem odpowiedniego specjalisty od IT? BrainJobs pomoże Ci znaleźć najlepszych pracowników. Stworzenie darmowego profilu firmy i wystawienie ogłoszenia zajmie Ci zaledwie 15 minut.