W tym wpisie znajdziesz:

- 10 darmowych narzędzi pomocnych w efektywnym programowaniu


Bitbucket jest nakładką na repozytorium, dzięki której zarządzanie pracą zespołów programistycznych oraz ścieżkami rozwoju oprogramowania jest prostsze, a przy tym bezpieczne. Można też tworzyć w nim dowolną liczbę repozytoriów publicznych i prywatnych, a każdy członek zespołu może zarządzać swoimi repozytoriami, wykorzystując jedno wspólne konto zespołowe. Dobrze integruje się z innymi narzędziami developerskimi.


SourceTree – darmowa aplikacja kliencka dla Bitbucketa, z prostym i przejrzystym interfejsem oraz pełnym wsparciem dla Git oraz Mercurial. Dzięki niej kod jest dostępny z każdego miejsca na Ziemi, wystarczy dostęp do Internetu.


GitHub to obecnie największa na świecie witryna kodowania społecznego. Jest to swojego rodzaju portal social media w formie repozytorium dla projektów open-source. Jego podstawową funkcją jest ułatwienie użytkownikom współdzielenia kodu i współpraca nad projektami. Innymi słowy, GitHub to taki Facebook dla programistów. W bardzo ogólnym skrócie.


Slack.com – kiedy pracujesz z deweloperami, partnerami w biznesie czy klientami, musisz być z nimi non-stop w kontakcie. Slack to narzędzie do komunikacji ze wszystkimi członkami zespołu w jednym miejscu. Można w nim tworzyć różne grupy tematyczne, indywidualne rozmowy czy też dzielić się plikami. Aplikacja integruje się z innymi często używanymi narzędziami, takim jak Twitter, Dropbox lub Google Drive.


Trello.com – aplikacja do zarządzania wieloetapowymi projektami przy pomocą intuicyjnych kart. Pozwala na aktualizację informacji, wymianę plików z różnych źródeł (np. Dysku Google, onedrive czy Dropbox) oraz współpracę z innymi osobami. Aplikacja zyskała już polską wersję językową.


Insightly.com łączy w sobie organizację danych, kontaktów biznesowych i zarządzanie zespołem. Na platformie możesz stworzyć książkę adresową, kalendarz, prowadzić korespondencję i archiwum, do którego ma dostęp cały zespół.


Cyberduck to darmowe i łatwe w obsłudze narzędzie do wysyłania, pobierania lub synchronizowania plików między komputerem, a serwerem. Cyberduck został wyposażony w edytor plików tekstowych i binarnych oraz konwerter dostosowujący dokumenty do usługi Google Doc oraz moduł do rozpoznawania tekstu (OCR).


Notepad++ jest darmowym edytorem kodów źródłowych. Projekt bazuje na potężnym komponencie edytora tekstu - Scintilla. Program obsługuje, m.in. następujące języki: C, C++, Java, C#, XML, HTML, PHP, JavaScript, SQL, Objective-C, CSS, Pascal, Perl, Python, Lua, TCL, Assembler, Ruby, Lisp, Scheme, Properties, Diff, Smalltalk, Postscript i VHDL i inne.


jEdit – darmowy, multiplatformowy edytor tekstowy sprawdza się, jako edytor HTML, edytor CSS, edytor PHP, edytor Ruby lub jako zaawansowany substytut Notatnika.


Komodo Edit to porosty edytor, stawiający na języki dynamiczne. Obsługuje między innymi Perl, PHP, Python, Ruby i Tcl. Oferuje też pełne wsparcie dla kodowania w JavaScript, CSS, HTML i XML, a dodatkowo ma wszystko, co porządny edytor mieć powinien, czyli podświetlanie błędów, sprawdzanie składni, autouzupełnianie, itp.


Stawiasz pierwsze kroki w IT? Dołącz do naszej społeczności na BrainJobs, gdzie szukamy prawdziwych talentów IT. Stworzenie darmowego profilu zajmie Ci 5 minut, a my znajdziemy dla Ciebie pracę Twoich marzeń.